Wady i zalety pożyczki online

Pożyczka online to produkt finansowy, po który sięgają osoby, szukające sposobu na pozyskanie dodatkowych środków na nagły wydatek. Niemniej jednak, jak w każdym przypadku, również i tutaj ma on swoje wady i zalety. W tym artykule poznasz, jakie słabe i mocne strony mają pożyczki udzielane za pośrednictwem Internetu.

Jakie wady ma pożyczka online?

Chwilówki są produktem finansowym, który z reguły udzielany jest szybko i bez zbędnych formalności. Fakt ten kusi wielu pożyczkobiorców, którzy sięgają po tego typu wsparcie finansowe. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pożyczki online nie są wolne od wad. Oto główne minusy tego produktu finansowego:

 1. Wysokie koszty – szybkie pożyczki online najczęściej związane są z wysokimi kosztami, które musi pokryć pożyczkobiorca. Pożyczkodawcy muszą jednak otwarcie informować swoich klientów o wysokości wszystkich naliczanych opłat. Wśród kosztów pożyczki online wyróżnia się oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie oraz dodatkowe opłaty (np. opłata administracyjna, opłata przygotowawcza). Niektóre firmy pożyczkowe, aby przyciągnąć nowych klientów, oferują pożyczki online bez opłat. Na wysokość kwoty do spłaty wpływ ma RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), która ze względu na krótki okres spłaty z reguły jest dość wysoka.
 2. Ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia – niektóre pożyczki udzielane są bez zbędnych formalności. Pożyczkobiorcy mający zobowiązania w innych firmach mogą bez trudu starać się o kolejną pożyczkę dostępną w Internecie. Najczęściej takie osoby nie analizują swojej sytuacji finansowej lub nie wczytują się w zapisy umowy pożyczkowej, licząc na to, że uda im się spłacić długi. Po czasie może jednak okazać się, że taki pożyczkobiorca wpadł w spiralę zadłużenia, przez co grozi mu windykacja komornicza.
 3. Niska kwota pożyczki – ze względu na minimum formalności pożyczki online zazwyczaj opiewają na niskie kwoty. Najczęściej jest to kilkaset lub kilka tysięcy. Wysokość udzielanej pożyczki uzależniona jest między innymi od indywidualnych zasad konkretnej firmy pożyczkowej.
 4. Duży koszt przedłużenia terminu spłaty – termin spłaty większości pożyczek online może być przedłużony, jednak koszty z tym związane zazwyczaj są dość wysokie.
 5. Dodatkowe koszty – pomimo, iż w Polsce obowiązuje ustawa antylichwiarska, nadal możemy trafić na nieuczciwe firmy pożyczkowe. Dlatego też należy dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem oraz zwracać uwagę na informacje zawarte drobnym druczkiem.
 6. Brak osobistego kontaktu z przedstawicielem firmy pożyczkowej – zawieranie umowy pożyczki online odbywa się za pośrednictwem Internetu. Osoby, które chcą mieć bezpośredni kontakt z przedstawicielem pożyczkodawcy, mogą więc poczuć pewien niedosyt.
 7. Ograniczone możliwości – z racji tego, że umowa pożyczki online zawierana jest za pośrednictwem Internetu, nie jest to produkt dedykowany dla każdego. Dla przykładu osoby starsze, które nie potrafią obsługiwać komputera, nie mogą skorzystać z takiej oferty.
 8. Fałszywi pożyczkodawcy – warto dokładnie przeanalizować stronę firmy pożyczkowej oraz zapoznać się z opiniami innych klientów na temat danego podmiotu pożyczkowego. Fałszywe strony internetowe służą bowiem do wyłudzania danych osobowych, co może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Jakie zalety ma pożyczka online?

Pożyczka online to produkt, który wyróżnia się między innymi szybkim rozpatrzeniem wniosku pożyczkowego. Oto główne zalety pożyczek online:

 1. Szybkie otrzymanie pieniędzy – z reguły decyzja o przyznaniu pożyczki następuje bardzo szybko. Gdy klient otrzyma pozytywną weryfikację, pieniądze mogą trafić na jego konto nawet w kilkanaście minut.
 2. Minimum formalności – aby otrzymać pożyczkę online, należy spełnić kilka warunków. Najczęściej wystarczy mieć ukończone 18 lat, posiadać ważny dowód osobisty oraz mieć polskie obywatelstwo. Wypełnienie wniosku trwa kilka minut, wystarczy podać wszystkie niezbędne dane, o które firma pożyczkowa prosi w formularzu. Zanim jednak uzupełnimy wniosek i podamy swoje dane, sprawdźmy wiarygodność danego pożyczkodawcy. Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku pożyczkodawca musi zweryfikować nasze dane – zazwyczaj za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Większość firm pożyczkowych nie wymaga zaświadczeń o zarobkach, wyciągów z banku czy innych, dodatkowych dokumentów.
 3. Pożyczki online 24/7 – o pożyczkę online można ubiegać się o każdej porze dnia oraz nocy. W tym przypadku nie obowiązują żadne „godziny otwarcia”.
 4. Pożyczki bez BIK-u – niektórzy pożyczkodawcy nie sprawdzają swoich potencjalnych klientów w bazie BIK-u. Dlatego też osoby już zadłużone często mogą bez problemu otrzymać kolejną pożyczkę.
 5. Brak konieczności wychodzenia z domu – wniosek składa się za pośrednictwem Internetu, szybko i wygodnie.
 6. Pierwsza darmowa pożyczka – niektóre firmy pożyczkowe oferują promocyjną darmową pożyczkę. Nowi klienci, którzy wcześniej nie korzystali z usług danego pożyczkodawcy, mogą liczyć na darmową pożyczkę bez odsetek, prowizji, opłaty przygotowawczej i innych. W tym przypadku jedynym warunkiem jest terminowa spłata długu.
 7. Możliwość odstąpienia od umowy pożyczki – od pożyczki zawartej online można odstąpić w terminie do 14 dni od dnia podpisania umowy bez konieczności podawania przyczyny. Odstąpienie od umowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.