Przedpłaty przed uzyskaniem pożyczki – czy wpłacać?

Bardzo często można napotkać w internecie mnóstwo ofert pożyczek dla ludzi z wpisami w BIK, zadłużonych, z zajęciami komorniczymi, czy nawet nie pracujących. Wiele firm oferujących takie pożyczki sugeruje że otrzymamy nawet duże kwoty praktycznie bez żadnych zabezpieczeń. Potencjalny klient widząc taką ofertę jest bardzo zadowolony, ponieważ myśli że właśnie znalazł pożyczkę której tak długo szukał, której wszędzie mu odmawiano.Jednak co się dzieje po bliższym kontakcie ?, otóż dowiadujemy się że otrzymamy pożyczkę, ale warunkiem jej otrzymania jest wpłata jakiejś kwoty, ładnie nazwana np. opłata za udzielenie pożyczki. Ta opłata to zazwyczaj jakiś procent kwoty pożyczki o którą się staramy.

No i teraz powstaje pytanie, czy wpłacać takie przedpłaty przed uzyskaniem pożyczki ?, absolutnie NIE, praktycznie żadna szanująca się firma nie żąda jakichkolwiek przedpłat przed udzieleniem pożyczki. Jeżeli nawet to tylko tzw. przelewu weryfikującego, potwierdzającego nasze dane które podaliśmy we wniosku o pożyczkę, ale taki przelew to zazwyczaj kwota od 1 grosza do złotówki, a więc na prawdę niewielka. Natomiast wpłacając przedpłatę możemy być na 99% pewni że nie zobaczymy pożyczki ani wspomnianej przedpłaty, najczęściej jest to po prostu zwykłe oszustwo polegające na wyłudzeniu pieniędzy.

Dobrym przykładem może tu być Pomocna Pożyczka gdzie klienci wpłacali przedpłaty, ale pożyczek nie otrzymywali. Aktualnie w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku toczy się śledztwo w sprawie oszukania 50 tys. osób na kwotę 115 mln zł. , właśnie przez firmę Pomocna Pożyczka. A więc widząc taką ofertę na prawdę podchodźmy do niej bardzo nieufnie.