Gdzie otrzymamy darmowe porady prawne?

Problemy z szybką pożyczką? Zna je spora część pożyczkobiorców. Prywatna pomoc prawnika może być droga, a w przypadku spraw wymagających więcej niż jednej konsultacji wręcz drenująca portfel, który w przypadku osób mających problemy ze spłatą pożyczki nie jest zbyt zasobny. Wysokie ceny oraz mała ogólna znajomość prawa wśród społeczeństwa sprawia, że część osób z zadłużeniem próbuje radzić sobie na własną rękę. Niesłusznie, bo nawet nie posiadając funduszy, można skorzystać z profesjonalnego i często bardzo skutecznego poradnictwa. Gdzie takiego szukać?

Bezpłatna pomoc prawna w każdym mieście

Na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku, w każdym mieście na prawach powiatu lub gminy zostały stworzone centra nieodpłatnej pomocy prawnej. Dyżury pomocowe prowadzone od stycznia 2016, nadzorowane są przez adwokatów lub radców prawnych, a w prostszych sprawach – przez aplikantów. Nie powinno więc mieć się wątpliwości o poziom profesjonalizmu osób pracujących w punktach pomocy prawnej.

Zakres takiej pomocy jest jednak dość ograniczony. Nade wszystko, dotyczy wyłącznie spraw, które znajdują się na etapie przedsądowym. Nie mogą więc skorzystać z niej ci dłużnicy, którzy podlegają już egzekucji komorniczej. Bezpłatną pomocą prawną mogą zostać objęte osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia lub mają więcej niż 65 lat. Pomoc ta nie obejmuje tzw. wieku produkcyjnego. Nie jest to dobra wiadomość, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że właśnie takie osoby stanowią najliczniejszą grupę pożyczkobiorców. Z kryterium wiekowego zwolnieni są:

Pomoc prawna oferowana przez państwo zawiera się głównie w fachowej ocenie faktycznego stanu prawnego osoby zgłaszającej się po poradę oraz wskazanie jej sposobu rozwiązania problemu. Oferuje się także pomoc przy sporządzeniu pism wymagających wiedzy prawniczej z wyjątkiem pism procesowych. Pożyczkobiorcy mogą więc liczyć na pomoc we wniesieniu sprzeciwu wobec nakazu zapłaty lub też dowiedzą się, jak postępować w przypadku naliczenia im zbyt wysokich kosztów windykacji lub bezprawnych praktyk windykatorów.

Pomogą organizacje non-profit? Poznaj fundację Darmowy Prawnik

Na szerszy zakres działalności mogą sobie pozwolić stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego i fundacje działające z subwencji, dotacji oraz darowizn osób prywatnych. Jedną z takich organizacji jest fundacja Darmowy Prawnik, działająca już od 2012 roku. Jej głównym polem aktywności jest pomoc osobom zadłużonym i doświadczającym problemów z firmami windykacyjnymi. Pomagają przede wszystkim tym, którzy borykają się nieprawnym domaganiem się spłaty długu (jeśli jest przedawniony), zawyżonymi lub nienależnymi opłatami windykacyjnymi, a nawet uchybieniami w działalności komorniczej. Zwracając się do fundacji Darmowy Prawnik, można liczyć na:

Jako że jest to organizacja non-profit, nie prowadzi żadnej działalności nastawionej na zysk, nie jest tak, że zwracający się do nich dłużnik może skorzystać z jednej darmowej porady, a potem jest zobowiązany lub namawiany do wykupienia ich usług. Poza tym bezpośredni nadzór nad fundacją sprawuje Minister Sprawiedliwości. Nie ma więc obaw o to, że jest to organizacja żerująca na trudnej sytuacji pożyczkobiorców, którzy w obliczu długów są zdesperowani i wręcz chorobliwie zmotywowani, by uzyskać jakąkolwiek pomoc, bez względu na jej konsekwencje.

Sprawdź dyżury kancelarii w swojej okolicy

Czasami, by otrzymać pomoc prawną, nie trzeba daleko szukać – wystarczy rozejrzeć się po swojej okolicy. Można wtedy natknąć się na informację o darmowej pomocy prawnej w prywatnych kancelariach adwokackich lub radcowskich. Jest to częsta praktyka, niezależnie od rozmiaru i statusu takiej kancelarii. Większość takich dyżurów odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu; w zależności od miejsca umiejscowienia kancelarii lub decyzji jej właścicieli, może to być jedna lub nawet kilka godzin dyżuru. Jakkolwiek, bezpłatna pomoc również i w tym przypadku podlega ograniczeniu. Zwykle będzie to zawężony zakres czynności, na które można liczyć, np. sama konsultacja, ale z płatną pomocą w napisaniu pisma. Może to być także, jeżeli sprawa dłużnika jest skomplikowana i wymaga dużej pracy, bezpłatna pierwsza godzina. Najczęściej takiej porady dostępne są też wyłącznie dla mieszkańców danej gminy lub miasta.

Długi trzeba spłacać

Opisane powyżej przypadki najbardziej przydadzą się w sytuacjach, w których pożyczkobiorca ma zastrzeżenia co do działalności firmy pożyczkowej, windykacyjnej lub organów państwowych, wobec których może być bezradny. Nie zwolnią one jednak z obowiązku spłaty zobowiązania, jeżeli dług łącznie z wszystkimi jego kosztami został naliczony zasadnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Dobrze jest jednak i w takim przypadku zasięgnąć pomocy profesjonalisty, który może pomóc w dojściu do porozumienia z firmą windykacyjną. Jakkolwiek, każde zobowiązanie trzeba spłacić. Warto pomyśleć o tym już wcześniej, zanim zaciągnie się pożyczkę.