Czek GIRO – alternatywny sposób wypłaty pożyczki

Nie tylko chwilówki, ale i pozabankowe pożyczki ratalne najczęściej wymagają posiadania konta bankowego, by móc z sukcesem zaciągnąć pożyczkę. Przelew bankowy jest bez wątpienia najszybszą i najbardziej wygodną opcją, jeśli chodzi o wypłatę gotówki, a bankowość elektroniczna dość skutecznie wyparła inne sposoby płatności z obiegu. Na szczęście, nie całkiem. Nawet tak nowoczesne rozwiązania jak pożyczki internetowe wciąż sięgają do tradycyjnych środków, mogących cieszyć się ze sporej liczby zwolenników. Takim środkiem jest między innymi czek GIRO.

Czym jest czek GIRO?

Czek GIRO to tradycyjny czek imienny, którego posiadacz po udowodnieniu swojej tożsamości dowodem osobistym, może zrealizować go w Banku Pocztowym lub w każdej placówce Poczty Polskiej.

Jeśli chodzi o pożyczki, to czek ten dostarczany jest przez kuriera współpracującego z firmą pożyczkową, po wysłaniu przez klienta wniosku, zaaprobowaniu go przez firmę i wydaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu decyzji. Jak w takim przypadku przebiega procedura pożyczkowa?

Jak widać, w procedurze pożyczkowej została pominięta weryfikacja tożsamości klienta. Ten nie musi więc wykonywać ani przelewu weryfikacyjnego, ani też korzystać z błyskawicznej aplikacji. Nie oznacza to jednak, że weryfikacja pożyczkobiorcy nie nastąpi w ogóle. Po raz pierwszy zrobi to kurier, który będzie wymagał okazania dokumentu tożsamości (według polskiego prawa to dowód osobisty lub paszport), by umożliwić pożyczkobiorcy podpisanie umowy i otrzymanie czeku. Po raz drugi o dowód tożsamości zostanie się poproszonym w placówce pocztowej, w której będzie się realizowało czek GIRO.

Taki czek ważny jest przez 7 dni od czasu jego dostarczenia, ale może być zrealizowany już po 30 minutach. Nie ma znaczenia, w jakiej placówce się go zrealizuje – jest on jednakowy dla całej Polski, nie musi to więc nastąpić w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy, a w jakimkolwiek innym, dogodnym dla niego miejscu.

Dlaczego warto skorzystać z czeku GIRO?

Czek GIRO to bez wątpienia dobry sposób na to, by wypłacić pożyczkę, jeśli nie posiada się rachunku bankowego. Ucieszą się z tego zwłaszcza osoby starsze, które bardzo często konto bankowe posiadają, ale nie mają przy tym dostępu do bankowości elektronicznej, być może nie wiedzą, jak się nią posługiwać lub nie potrafią zrobić przelewu. Może to także dotyczyć również osób, które posiadają wyłącznie konto wspólne (a w prawie 100% firm pożyczkowych jest to czynnik niedopuszczalny przy udzielaniu pożyczki), lub też brak środków na koncie uniemożliwia im zaciągnięcie pożyczki (choć tacy pożyczkobiorcy mogą skorzystać z metody weryfikacji przez aplikację). Czasami to również sami pożyczkobiorcy preferują nie udostępniać swoich danych bankowych, albo nie chcą, żeby fakt zaciągnięcia pożyczki zapisał się w historii transakcji na koncie bankowym. Jak widać, powodów jest mnóstwo.

Jakie są wady czeku GIRO?

Choć czek GIRO to w rzeczy samej sposób wygodny i ciekawa alternatywa dla przelewu bankowego. Nie jest on jednak pozbawiony wad:

Jakie firmy dają możliwość wypłaty pożyczki czekiem?

Nie ma taki firm zbyt wiele, ale na pewno jest ich na tyle dużo, że bez problemu można wybrać dla siebie najlepszą ofertę: