Wakacje pożyczkowe – co to jest?

Niespodziewane wydatki czy też okres wzmożonych zakupów to czas, w którym mogą pojawić się problemy z terminową spłatą pożyczki. W takich przypadkach pewnym wyjściem z sytuacji są wakacje pożyczkowe. Usługę urlopu od spłacania kredytu już jakiś czas temu wprowadziły banki. W ślad za nimi podążyły firmy pożyczkowe, oferując swoim klientom możliwość odroczenia terminu spłaty raty zobowiązania.

Wakacje pożyczkowe – czym są?

Wakacje pożyczkowe to nic innego jak urlop od regulowania rat zobowiązania. Innymi słowy, jest to zawieszenie spłacania pożyczki przez określony czas. Może to być jeden miesiąc lub nawet kilka miesięcy. Rozwiązanie to już dawno wprowadziły banki w przypadku kredytów hipotecznych. Firmy pożyczkowe także postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów, pozwalając na odroczenie terminu płatności pożyczki. Gdy zdecydujemy się na zawieszenie spłacania zobowiązania, musimy być świadomi tego, że odroczeniu nie ulega naliczanie odsetek. Zazwyczaj więc za takie wakacje pożyczkowe w ogólnej kalkulacji należy nieco dopłacić.

Kto może wziąć urlop od spłacania rat pożyczki?

Usługa wakacji pożyczkowych przeznaczona jest dla osób mogących mieć pewne problemy finansowe, które nie zawsze można przewidzieć z wyprzedzeniem. W praktyce nie wszyscy pożyczkobiorcy mogą wziąć urlop od regulowania zobowiązań. Przywilej ten przysługuje osobom, które dotychczas regularnie spłacały raty pożyczki. Ogólne warunki zawieszenia spłaty zobowiązania ustalane są indywidualnie przez każdy bank lub firmę pożyczkową. Niektóre podmioty pozwalają na wakacje pożyczkowe dopiero po spłacie określonej liczby rat, np. 6 czy 12. Inne zaś wprowadzają ograniczenia w postaci maksymalnej długości urlopu od spłacania zobowiązania. Niektóre instytucje dają możliwość tylko jednokrotnego przesunięcia terminu spłaty, inne nawet wielokrotnego.

Czy za wakacje pożyczkowe należy zapłacić?

Wakacje pożyczkowe nie są jednoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku zwrócenia pożyczonych pieniędzy. Urlop od spłaty jedynie zawiesza na jakiś czas konieczność regulowania płatności. Pożyczkodawca może zaoferować swojemu klientowi dwie możliwości spłacenia zobowiązania. Są to:

Ostateczny koszt pożyczki może wzrosnąć ze względu na wzrost naliczonych odsetek za okres wakacji kredytowych. Niektóre banki pozwalają na negocjowanie warunków zawieszenia kredytu, jednak w przypadku firm pozabankowych z reguły to się nie zdarza. Dodatkowo niektóre podmioty mogą naliczyć opłatę za odroczenie terminu spłaty. Reasumując, pomimo iż „wakacje pożyczkowe” brzmią zachęcająco, pożyczkobiorca powinien liczyć się z tym, że zawieszenie spłaty zobowiązania nawet na okres jednego miesiąca może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Urlop od pożyczki a karencja

Banki, które nie oferują możliwości skorzystania z urlopu od pożyczki, mogą zaproponować swoim klientom tzw. karencję. Umożliwia ona zawieszenie spłaty części kapitałowej zobowiązania. Wówczas to kredytobiorca przez jakiś czas spłaca wyłącznie odsetki, a raty nie zawierają części kapitałowej. Należy jednak zaznaczyć, iż tego typu rozwiązanie jest najbardziej opłacalne pod koniec okresu kredytowania. Dlaczego? Ponieważ część kapitałowa jest wówczas wyższa aniżeli odsetkowa. Tym samym raty są odczuwalnie niższe. Każdy bank indywidualnie ustala warunki karencji. Muszą być one zawarte w umowie kredytowej lub załączniku do niej. Dlatego też w przypadku każdej instytucji karencja może wyglądać nieco inaczej.

W przypadku firm pozabankowych raczej nie ma co liczyć na karencję. Jeżeli więc pożyczkobiorca zdaje sobie sprawę z tego, że nie uda mu się spłacić raty zobowiązania w terminie, powinien skontaktować się z firmą udzielającą pożyczki. W większości przypadków bez problemu uda się przesunąć termin spłaty zobowiązania. Rozwiązanie to jest z pewnością lepsze niż brak spłaty bez powiadomienia pożyczkodawcy. Klient nie musi się wówczas martwić, iż w jego historii kredytowej zostaną odnotowane negatywne wpisy.

Wakacje pożyczkowe – w jakich firmach można iść na urlop od pożyczki?

Nie wszystkie firmy pożyczkowe oferują możliwość odroczenia terminu spłaty zobowiązania. Tego typu usługę w swej ofercie ma między innymi Hapi Pożyczki, Zaplo oraz Via SMS. Warunki wakacji pożyczkowych u każdego z pożyczkodawców mogą być nieco innego. Szczegółowe zasady powinny znaleźć się w umowach pożyczkowych. Zanim podpiszemy dokumenty, warto dokładnie zapoznać się więc ze wszystkimi zapisami.

Wakacje pożyczkowe – tak czy nie?

Z praktycznego punktu widzenia wakacje pożyczkowe nie są po to, aby pożyczkobiorca mógł zaoszczędzić pieniądze. Urlop od pożyczki pozwala wyłącznie zyskać czas na uzbieranie pieniędzy na spłatę zobowiązania. Po takie rozwiązanie powinniśmy sięgać wyłącznie, gdy nasza sytuacja finansowa nie pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować dokument pod kątem możliwości wykorzystania ewentualnych wakacji pożyczkowych.