Czy konsolidacja pożyczek jest możliwa?

Zadaniem pożyczek konsolidacyjnych jest spłata dotychczasowych zobowiązań, w przypadku których pojawiły się pewne trudności z uregulowaniem ich w terminie. Konsolidacja pożyczek pozabankowych jest jak najbardziej możliwa, jednak nie zawsze jest to zadanie proste do wykonania. Czy warto sięgnąć po takie rozwiązanie w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania? Czy lepiej znaleźć alternatywne wyjście z sytuacji?

Konsolidacja pożyczek pozabankowych – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym celem konsolidacji pożyczek pozabankowych jest utrzymanie płynności finansowej. Zanim jednak zdecydujemy się zaciągnąć większą pożyczkę na spłatę kilku mniejszych, powinniśmy dokładnie to przeanalizować. Czym kierować się podczas zaciągania pożyczki konsolidacyjnej? Oto podstawowe elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Pożyczka krótkoterminowa czy pożyczka długoterminowa?

Decyzja o konsolidacji pożyczek nigdy nie powinna być wynikiem impulsu. Konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, skąd wzięły się nasze problemy z terminową spłatą poprzedniego zobowiązania. Z reguły największym błędem popełnianym przez pożyczkobiorców jest zaciąganie wysokich kwot pożyczek na zbyt krótki okres. Jeżeli połączy się to z innymi mniejszymi lub większymi niespodziewanymi wydatkami, może okazać się, że nie starczy nam pieniędzy na spłatę powstałego zadłużenia.

Alternatywą dla popularnych chwilówek z 30-dniowym okresem spłaty są pożyczki na 60 dni. Jakie firmy pożyczkowe oferują pożyczki z co najmniej 60-dniowym terminem spłaty?

  1. Wonga:
  1. Vivus:
  1. Szybka Gotówka:
  1. Money Man:

Rozwiązaniem alternatywnym dla szybkich (krótkoterminowych) pożyczek są pożyczki ratalne. Zobowiązanie rozłożone na raty łatwiej jest spłacić, ponieważ stanowi mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Pożyczka ratalna nie zawsze jest tożsama z pożyczką konsolidacyjną. Ta pierwsza trafia na konto pożyczkobiorcy, który samodzielnie rozlicza się ze swoimi wierzycielami. Środki z klasycznej pożyczki konsolidacyjnej przekazywane są bezpośrednio na rachunki instytucji, którym klient jest winny pieniądze.

Innym rozwiązaniem są darmowe pożyczki online. Są to jednak zazwyczaj niewysokie kwoty, które należy spłacić w ciągu 1 – 2 miesięcy. Jeżeli mamy pewność, że w taki krótkim czasie uda nam się pozyskać środki finansowe na spłatę zadłużenia, warto rozważyć tego typu wyjście z sytuacji.

Pożyczka ratalna jako kredyt konsolidacyjny – czy to możliwe?

Jedną z podstawowych zalet pożyczek ratalnych jest to, że zobowiązanie rozłożone jest w czasie – na kilka lub nawet kilkanaście rat. Odpowiednio dobrana wysokość miesięcznej raty pozwala na zmniejszenie wydatków na spłatę długów oraz odpowiednie ustalenie domowego budżetu na najbliższe miesiące. Pożyczka ratalna przeznaczona na spłatę poprzednich zobowiązań może wprowadzić porządek do harmonogramu spłat dzięki połączeniu kilku zobowiązań w jedno (z jedną ratą).

Jakie firmy pozabankowe udzielają pożyczek z dłuższym okresem spłaty – co najmniej 24 miesiące?

  1. Zaplo:
  1. Hapi Pożyczki:
  1. Fellow Finance:
  1. Monedo Now:
  1. Ekassa:

Jeżeli nie konsolidacja pożyczek, to co?

Czy konsolidacja pożyczek jest jedynym wyjściem z sytuacji w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań w terminie? Istnieją inne rozwiązania, po które można sięgnąć w przypadku problemów z terminową spłatą zobowiązania – jest to przedłużenie terminu spłaty pożyczki lub też jej refinansowanie.

Przedłużenie terminu spłaty zobowiązania to nic innego jak odroczenie spłaty pożyczki. Nie wszystkie firmy dają klientom taką możliwość. Jeżeli jednak przesunięcie terminu spłaty jest możliwe, pożyczkobiorca może zdecydować się na kilkudniowe lub nawet miesięczne odroczenie spłaty. Z reguły tego typu usługa jest dodatkowo płatna.

Ustawa antylichwiarska z 2016 roku znacznie ukróciła proceder, którym było ciągle przesuwanie terminu spłaty zobowiązania. Tego typu usługę zastąpiła możliwość refinansowania pożyczki. Refinansowanie polega na zaciągnięciu zobowiązania u innego pożyczkodawcy na spłatę zadłużenia u pierwszego wierzyciela. Refinansowanie często wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego też warto sprawdzić, czy zaciągnięcie tradycyjnej pożyczki w innej firmie nie będzie tańszą alternatywą.

Powiązane tematy

> Jak wyjść z zadłużenia
> Pożyczki na spłatę ZUS