Pożyczka pod zastaw samochodu – na jakich zasadach?

W ostatnich czasach powstało kilka firm pozabankowych oferujących pożyczki pod zastaw samochodu. Jeszcze do niedawna takie pożyczki były domeną lombardów, jednak miały poważną wadę, pieniądze otrzymywaliśmy praktycznie od ręki, ale na czas trwania pożyczki nie mogliśmy jeździć autem będącym przedmiotem zastawu. Oferty nowych firm są w tym przypadku lepsze ponieważ samochód będący zabezpieczeniem takiej pożyczki nadal możemy używać. Czym więc charakteryzuje się pożyczka pod zastaw samochodu oraz jakie trzeba spełnić warunki aby ją otrzymać ?Podstawowym i najważniejszym warunkiem aby otrzymać taką pożyczkę jest oczywiście posiadanie samochodu który będzie zabezpieczeniem pożyczki oraz fakt że jesteśmy właścicielem tego auta w 100% oraz nie jest ono zabezpieczeniem np. innej pożyczki. Ponadto samochód nie może być starszy niż 10 – 12 lat. Jest to podyktowane tym iż auto musi posiadać ważne ubezpieczenie AC, a mało który ubezpieczyciel zapewnia takie ubezpieczenie w przypadku aut starszych niż 10 lat. Należy wiedzieć że brak polisy AC nie jest problemem ponieważ pożyczkodawca zazwyczaj oferuje sfinansowanie takiego ubezpieczenia z kwoty pożyczki, a jeśli wnioskujemy o niższą kwotę np. do 5000 złotych takie ubezpieczenie może nie być wcale wymagane.

Dodatkową zaletą takich pożyczek jest fakt że posiadanie innych kredytów, pożyczek czy też negatywnych wpisów w bazach dłużników takich jak BIK nie jest przeszkodą w jej otrzymaniu. Po prostu pożyczkodawcy nie sprawdzają żadnych baz, w końcu zabezpieczeniem pożyczki jest nasze auto, a więc w przypadku braku jej spłaty pożyczkodawca bez trudu odzyska zainwestowane pieniądze. Bardzo często też pożyczkodawca nie wymaga  od nas wykazywania dochodu, ale nie zawsze ponieważ zdarzają się firmy które przy tego rodzaju pożyczkach sprawdzają nawet BIK, ale jest to indywidualna polityka kredytowa każdego z pożyczkodawców.

Jakie dokumenty są wymagane aby otrzymać taką pożyczkę ?,  pożyczkodawcy nie wymagają zbyt wielu dokumentów, zazwyczaj są to dowód osobisty, drugi dokument potwierdzający naszą tożsamość, dowód rejestracyjny pojazdu oraz w przypadku wyższych kwot polisa AC samochodu. Obligatoryjnie w każdym przypadku oczywiście jest wymagana ważna polisa OC. Z dodatkowych dokumentów jakie pożyczkodawca może wymagać są: karta pojazdu, rachunek za media, wyciąg z konta lub czasem dokument potwierdzający nasz dochód. O wymaganych dodatkowych dokumentach zawsze decyduje indywidualnie pożyczkodawca, nie ma tu sztywnych zasad.

Jak widać otrzymanie takiej pożyczki nie jest skomplikowane, jednak decydując się na nią dokładnie zastanówmy się czy będzie nas ją stać spłacić. W przeciwnym wypadku stracimy nasz samochód, a tego z całą pewnością nie chce żaden właściciel swojego wymarzonego auta.