Brak konta a możliwość zaciągnięcia pożyczki

Jednym z warunków przyznania pożyczki w większości firm pożyczkowych jest konieczność posiadania rachunku bankowego. Na polskim rynku działają jednak tacy pożyczkodawcy, którzy nie wymagają od klienta, aby ten miał konto w banku. W jaki sposób w takich przypadkach można dostać pieniądze?

Dlaczego większość firm pożyczkowych wymaga posiadania konta w banku?

Istnieją dwa główne powody, dla których firmy pożyczkowe wymagają, aby potencjalny pożyczkobiorca posiadał konto w banku. Z reguły ubieganie o pożyczkę odbywa się online za pośrednictwem Internetu. Wypłata pieniędzy następuje bezpośrednio na konto klienta. Z tego też względu najwygodniejszą formą jest internetowy przelew bankowy. Dodatkowo konto bankowe wykorzystywane jest do weryfikacji tożsamości klienta. Firma pożyczkowa właśnie w ten sposób sprawdza, czy osoba wnioskująca o pożyczkę jest tym, za kogo się podaje. Konieczne może okazać się wykonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego. Dzięki niemu pożyczkodawca jest w stanie zweryfikować poprawność danych z wniosku (imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania). Alternatywą dla przelewu weryfikacyjnego są specjalne aplikacje weryfikacyjne. W tym przypadku jednak niezbędny jest także dostęp do bankowości online.

Jakie są sposoby na wypłacenie pożyczki bez konta bankowego?

Wyróżnia się trzy główne alternatywy dla wypłaty pieniędzy z pożyczki na konto. Są to:

Pożyczka w formie czeku

Czek, który uprawnia do otrzymania pożyczki, dostarczany jest do rąk własnych pożyczkobiorcy. Z reguły dostarcza go firma kurierska. Kurier ma obowiązek sprawdzenia tożsamości klienta. Konieczne jest więc okazania dowodu osobistego. W jego obecności dopełnione zostają wszelkie formalności dotyczące m.in. podpisania umowy.

Czek może zostać zrealizowany jeszcze tego samego dnia. Najczęściej jest on ważny po 30 minutach od podpisania umowy. Pożyczkobiorca może zrealizować czek, wypłacając gotówkę w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania. Pieniądze można odebrać w Banku Pocztowym. Aby spłacić zobowiązanie, konieczna jest kolejna wizyta (lub wizyty, gdy pożyczka jest ratalna) w placówce pocztowej. Do uregulowania zadłużenia wystarczy numer konta firmy pożyczkowej, który podany jest w umowie pożyczki.

Niektórzy pożyczkodawcy doliczają do kwoty pożyczki dodatkową opłatę. Wynosi ona zazwyczaj kilka – kilkanaście złotych. Opłata ta ma za zadanie pokryć koszty obsługi czeku i wliczona jest w pierwszą ratę zobowiązania.
Firmy pozabankowe udzielające pożyczek w formie czeku to m.in.:

Pożyczka z dostawą bezpośrednio do domu klienta

W przypadku pożyczek z dostawą bezpośrednio do domu klienta konieczne jest złożenie wniosku online na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Pożyczkodawca weryfikuje zdolność kredytową, a następnie konsultant firmy kontaktuje się z klientem, aby dopełnić wszystkie formalności. W tym momencie ustalane są także warunki otrzymania gotówki.

Wypłata pożyczki odbywa się w domu klienta. Spłata zobowiązania także wymaga wizyty pracownika firmy pozabankowej. Z reguły można zdecydować się na raty tygodniowe lub miesięczne. Domowa obsługa pożyczek wymaga poniesienia dodatkowych opłat, które związane są z koniecznością wizyty pracownika firmy w domu klienta.

Pożyczka z odbiorem w placówce pocztowej

Pożyczka z odbiorem w placówce pocztowej wymaga wypełnienia formularza na stronie internetowej pożyczkodawcy. Wystarczy zostawić swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Następnie z klientem skontaktuje się konsultant, który przybliży warunki udzielenia pożyczki. Wnioski pożyczkowe poddawane są weryfikacji. O jej przebiegu pożyczkobiorca informowany jest za pomocą wiadomości SMS. Otrzymane środki można wypłacić w Banku Pocztowym oraz niektórych placówkach Poczty Polskiej. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego.

Firmą pozabankową udzielającą pożyczki z odbiorem w placówce pocztowej jest m.in. Aasa.

Zalety i wady pożyczki bez konta w banku

Wśród głównych zalet pożyczki bez konta bankowego wymienia się to, że z takiego produktu finansowego mogą korzystać osoby, które nie posiadają rachunku w banku. Wówczas pieniądze otrzymuje się nie w formie przelewu, lecz gotówki. Środki finansowe można odebrać w większości placówek pocztowych.

Rozwiązanie to ma jednak i swoje wady. Może wiązać się z dodatkowymi opłatami (np. za zrealizowanie czeku czy za wizyty pracowników firmy pozabankowej w domu klienta). Tego typu pożyczki nie można także spłacić za pomocą przelewu online. Konieczne są wizyty w placówce pocztowej lub oczekiwanie na wizytę konsultanta pożyczkodawcy.

Pożyczka bez konta a komornik

Zaspokojenie wierzytelności może wymagać zajęcia majątku dłużnika przez komornika. Najczęściej zabezpieczone zostają ruchomości oraz konto bankowe osoby zadłużonej. Komornik może zająć oszczędności dłużnika oraz zewnętrzne przelewy przychodzące. Dlatego też wiele osób korzysta z możliwości zaciągnięcia pożyczki bez konta bankowego. Tu jednak należy nadmienić, iż niektóre firmy pożyczkowe nie udzielą wsparcia finansowego osobie, przeciwko której toczy się postępowanie komornicze.

W przypadku problemów finansowych można zdecydować się na skorzystanie ze specjalnego produktu finansowego dla zadłużonych, czyli pożyczki dla zadłużonych. Zazwyczaj pożyczkodawcy wymagają jednak poręczenia takiej pożyczki lub innego zabezpieczenia. Pożyczki dla zadłużonych oferują m.in. Rapida Money, Monedo Now, LendOn oraz Autokapitał.