Pożyczka bez BIK – czy dla każdego?

W internecie możemy napotkać mnóstwo ogłoszeń i innych reklam pożyczek bez BIK, czyli dokładnie rzecz ujmując pożyczek bez sprawdzania baz Biura Informacji Kredytowej. Są one skierowane głównie do osób które posiadają jakieś niespłacane kredyty lub pożyczki w bankach. Jednak czy każdy ma szansę na otrzymanie pożyczki bez BIK ?Jak wiadomo ustawowo zobowiązane do korzystania z baz BIK są  banki i muszą to robić aby ocenić zdolność kredytową klienta czy tego chcą czy nie. Pożyczki bez weryfikacji tej bazy udzielają wszelkie instytucje lub firmy pozabankowe, a więc czy każdy ma szansę otrzymać u nich pożyczkę pomimo że posiada negatywne wpisy w w/w instytucji ? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ firmy pozabankowe korzystają najczęściej z innych baz typu: KRD, BIG, InfoMonitor, ERIF, oraz wiele innych, jednocześnie z tych baz korzystają także banki, a więc mając niespłacony kredyt w banku nie otrzymamy pożyczki także w firmie pozabankowej. Do tego na Polskim rynku istnieje co najmniej 3 firmy pozabankowe które sprawdzają także bazy BIK przed udzieleniem pożyczki.

Czy więc posiadając dowolne zadłużenia przekreśla to nasze szanse na otrzymanie pożyczki bez BIK?, nie ponieważ niektóre firmy sprawdzają jedną wybraną bazę, a nie sprawdzają innych. Przykładowo możemy mieć, nazwijmy to niepochlebne wpisy w bazie ERIF,  ale w bazie BIG już nie, więc w takiej sytuacji musimy szukać firmy która tej bazy nie sprawdza. Dodatkowo na Polskim rynku istnieje kilka firm które oferują pożyczki nawet dla osób z zadłużeniami komorniczymi, jednak na dość niskie kwoty, nie mamy się co łudzić, iż mając zadłużenia otrzymamy gdzieś na przykład 30 tysięcy złotych, nie ma takiej możliwości.

Wróćmy jeszcze na chwilę do powszechnie obecnych ogłoszeń typu: Pożyczka bez sprawdzania BIK dostępna dla każdego, duże kwoty do 100 000 złotych. W wielu przypadkach osoby/firmy tak się reklamujące oczekują tzw. przedpłat przed uzyskaniem pożyczki, pamiętajmy nigdy nie wpłacajmy żadnych pieniędzy przed otrzymaniem pożyczki ponieważ w większości przypadków kończy się to tak że nie zobaczymy ani pożyczki, ani też owej wpłaconej przedpłaty ! Żadna szanująca się firma nie żąda przedpłat przed udzieleniem pożyczki, nie dajmy się nabrać.