Pozabankowa pożyczka ratalna – czy każdy ją otrzyma?

Czy każdy ma szansę na otrzymanie pozabankowej pożyczki ratalnej ?, oczywiście jeśli ktoś jest zadłużony gdzie się tylko da ma małe szanse na otrzymanie takiej pożyczki, aczkolwiek w przypadku mniejszych kwot istnieją na Polskim rynku finansowym pożyczki nawet dla osób z zadłużeniami komorniczymi. Jednak tu rozważmy przypadek osoby która nie widnieje w żadnych bazach, a wszystkie swoje zobowiązania reguluje rzetelnie.

Opiszemy taką sytuację na przykładzie jednej z klientek biura kredytowego. Na początek parę słów o samej klientce. A więc wszystkie zobowiązania spłacane terminowo, brak jakichkolwiek zaległości, osoba pracująca na umowę o pracę, lecz na czas określony i tu zdaje się być pies pogrzebany. Klientka potrzebowała kwoty 5000 złotych z terminem spłaty rozłożonym na 12 miesięcy. A więc wszelkie chwilówki odpadają z uwagi na wysokość kwoty, a także termin spłaty.

Jako że klientka posiada w jednym z banków rachunek na który są wpływy comiesięczne w kwocie ponad 3000 złotych, a także jak wspomnieliśmy nie posiada żadnych nieterminowych zobowiązań, dodatkowo posiada pozytywną historię kredytową z uwagi na spłacany terminowo kredyt hipoteczny w pierwszej kolejności wybór padł na złożenie wniosku właśnie do tego banku. Niestety decyzja odmowna z powodu braku zdolności kredytowej.

Aby nie wykonywać zbyt wielu niepotrzebnych zapytań do BIK (trzeba wiedzieć że takie zapytania wpływają także negatywnie w przypadku zbyt dużej ich ilości) kolejny wybór padł na firmy pozabankowe. Zdaje się że firma pozabankowa podchodzi mniej restrykcyjnie do klienta, a więc tu będzie większa szansa na otrzymanie pożyczki w kwocie potrzebnej klientce. Klientka oczywiście otrzymała zgodę na pożyczkę, lecz w kwocie o 1/4 niższą niż potrzebuje.

Jak więc widać nawet pozytywna historia kredytowa nie oznacza że otrzymamy pożyczkę w takiej wysokości jakiej potrzebujemy. W tym przypadku całym problemem był fakt że umowa o pracę którą posiada klientka jest na czas określony i kończy się za cztery miesiące. Co prawda była już kilkakrotnie przedłużana, w tym przypadku też zostanie przedłużona, no ale bank lub firma pozabankowa nigdy tego nie może wiedzieć ani być pewnym iż umowa zostanie przedłużona.

Taki stan rzeczy jest problemem wielu potencjalnych pożyczkobiorców w naszym kraju, bowiem powszechnie wiadomo że mnóstwo osób jest zatrudnionych na czas określony, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Nawet jeśli wcześniej rzetelnie spłacali swoje zobowiązania skutecznie to blokuje możliwość otrzymania pożyczki w większej kwocie, na dłuższy okres czasu.