Kredyt studencki czy pożyczka – co wybrać?

Mnogość wyboru pożyczek online, w tym także pożyczek dla studentów, sprawia, że samodzielne utrzymanie się klienta podczas nauki nie musi być trudne. Najczęściej wybieranymi przez klientów pożyczkami są darmowe pierwsze chwilówki. Są one doskonałe dla studentów, którzy liczą się z każdą złotówką i nie chcą ponosić dodatkowych kosztów. Z drugiej strony, dobrym rozwiązaniem może wydawać się nisko oprocentowany kredyt studencki.

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt studencki zwany jest inaczej kredytem z dopłatami do oprocentowania i jest dostępny wyłącznie dla osób uczących się na uczelniach wyższych. Uprawnieni są studenci uczelni każdego stopnia, zarówno publicznych jak i niepublicznych, ale podjętych przed 25. rokiem życia. Kredyt studencki może zostać udzielony maksymalnie na okres studiów nie przekraczający 6 lat. Student nie otrzymuje od banku pełnej kwoty kredytu, a jedynie miesięczne transze.

Warunkiem koniecznym do uzyskania takiego kredytu jest dochód netto studenta (jeśli utrzymuje się sam) lub przypadający na jedną osobę w rodzinie studenta. Poziom tego dochodu jest ustalany co roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w roku akademickim 2017/2018 wynosił on 2500 złotych netto. Każdy wniosek kredytowy wymaga poręczenia najczęściej dwóch osób, przy czym mogą to być rodzice. Poręczyć może także Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jednak uzyskanie takiej gwarancji zazwyczaj nastręcza sporo trudności.

Ile wynosi i ile kosztuje kredyt studencki?

Najczęstszą przyznawaną kwotą kredytu jest 600 złotych miesięcznie. Jest to standardowa kwota startowa, choć w szczególnych przypadkach może być zwiększona do 800 i 1000 złotych lub obniżona do 400 złotych miesięcznie. Wypłata kredytu zostanie wstrzymana jeśli student nie zaliczy semestru lub nie przedstawi w terminie ważnej legitymacji studenckiej.

Po skończeniu studiów, studenta obowiązują dwa lata karencji, więc spłatę kredytu rozpoczyna on dopiero po upływie tego okresu. Liczba rat, w jakich należy taki kredyt spłacić wynosi dwukrotność wypłat kredytu. Dla przykładu, osoba otrzymująca kredyt studencki przez dwa lata, będzie go spłacać ratalnie przez cztery lata. Dodatkowo, taki kredyt jest bardzo nisko oprocentowany. Obecnie wysokość odsetek wynosi 1,75% w skali roku. W niektórych przypadkach można też liczyć na umorzenie części kredytu, jeśli osiąga się wybitne wyniki w nauce.

Kiedy wybrać kredyt?

Kredyt studencki najczęściej wybierają osoby, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli albo nie pracują, albo otrzymują niskie dochody. W takich przypadkach, comiesięczna dodatkowa gotówka może być wybawieniem. Nie zawsze jednak kredyt się sprawdzi, a potencjalnie zainteresowane mogą być tylko niektóre grupy studiujących osób. U kogo kredyt studencki sprawdzi się lepiej niż pożyczka? Najbardziej skorzystają studenci:

• niepracujący lub pracujący dorywczo,
• będący na utrzymaniu rodziców,
• wyjeżdżający na zagraniczne stypendia, np. Erasmus,
• potrzebujący jedynie niewielkiej miesięcznej pomocy finansowej, mający pewność, że kwotę na nieprzewidziane wydatki mogą pożyczyć od rodziny.

Wady kredytu, a pożyczki dla studentów

Kredyt studencki nie będzie dobrym rozwiązaniem dla studentów utrzymujących się samodzielnie lub mogących liczyć tylko na symboliczną pomoc od rodziny. Student, który posiada swoje dochody, nawet w niezbyt wygórowanej kwocie, pokrywające podstawowe wydatki może kredytu studenckiego po prostu nie otrzymać. W założeniu ma on być wsparciem tylko dla najmniej zamożnych, a liczba takich kredytów jest bardzo ograniczona. Ponadto, kredyt studencki jest pewnym ryzykiem. Istnieje możliwość, iż trzeba będzie zacząć spłacać go szybciej, np. gdy powinie się noga na egzaminach lub z innego poważnego powodu trzeba będzie przerwać studia.

Wymagane jest także zabezpieczenie kredytu w postaci poręczenia, najczęściej rodziców studenta. Ci z kolei nie zawsze mogą zostać gwarantem, czy to z powodu zbyt niskich dochodów, czy też ze względu na inne zobowiązania finansowe. Pożyczki online zaś takiego poręczenia nie wymagają.

Pożyczka ma kluczową przewagę nad kredytem studenckim w jeszcze jednej kwestii – jest to kwota, w jakiej jest udzielana. Przy pobieraniu kredytu studenckiego, samodzielny student i tak musi pracować, dorywczo lub na stałe, a nawet w pełnym wymiarze godzin, gdyż sama kwota kredytu nie wystarczy na pokrycie wszystkich najpotrzebniejszych wydatków. Kredyt jest więc dopełnieniem miesięcznego budżetu studenta. Niestety, nie ma w tym miejsca na nieprzewidziane wydatki – książki, kursy, choroba.

Każde zobowiązanie trzeba spłacać

Dodatkową zaletą pożyczki jest to, iż student może dość szybko pozbyć się balastu finansowego, a niektórych może przerażać konieczność uwiązania się kredytem na 10 lat. Jakkolwiek, oba typy finansowania zależą od osobistej sytuacji pożyczko- lub kredytobiorcy i stanowią dla niego pewne obciążenie. Każda decyzja finansowa wymaga zastanowienia i przemyślenia, bo to – szczególnie dla studenta wchodzącego w dorosłe życie – inwestycja w przyszłość.