Konto bankowe z premią – czy warto ?

Od dłuższego czasu większość banków oferuje pewne promocje dla klientów za założenie rachunku rozliczeniowego popularnie nazywanym kontem bankowym. Mowa tu o promocji w postaci premii za założenie takowego właśnie konta. Polega to mniej-więcej na tym iż podpisujemy umowę o prowadzenie rachunku, a bank wynagradzając nas za to przelewa nam na konto określoną premię w postaci gotówki. Czy na pewno w każdym przypadku się nam to opłaca ?

Przeanalizujmy taką promocję na przykładzie jednego z banków. Ów bank za założenie konta oferuje nam premię w wysokości 100 złotych. Brzmi fajnie, prawda ?, założę konto i jeszcze dostanę za to 100 złotych, tak na prawdę za nic. Niestety, ale to tylko brzmi bardzo fajnie. Po dokładnym przestudiowaniu regulaminu promocji dowiadujemy się że aby otrzymać premię musimy korzystać z konta przez 12 miesięcy. Korzystać aktywnie, czyli płacić kartą debetową, przelewać na konto nasze wynagrodzenie lub inne środki pieniężne. Dodatkowo aby nasze konto było całkowicie bezpłatne musimy zasilić je kwotą co najmniej 2000 złotych miesięcznie oraz wykonać transakcję kartą debetową za co najmniej 200 złotych w miesiącu . Gdzie tkwi haczyk ?

Główny haczyk tkwi w fakcie że w dalszej części regulaminu czytamy iż opłata za kartę debetową wynosi 7 złotych miesięcznie. Teraz troszkę matematyki, 7 zł. razy 12 miesięcy = 84 złotych. Tyle zapłacimy za kartę do konta. Otrzymamy 100 zł. minus 84 zł za kartę zostaje nam 16 zł. owej obiecanej premii. A wyliczenia dotyczą tylko 12 miesięcy posiadania owego rachunku. Znając życie po owym roku już z przyzwyczajenia nie zrezygnujemy z rachunku, a 15 miesiącu to my zaczynamy już płacić bankowi za jego posiadanie.

Dodajmy że niewiele osób dokładnie czyta regulaminy i w którymś miesiącu nie zasili konta kwotą 2000 złotych, w takim wypadku już owej premii nie otrzymamy wcale. A więc czy aby na pewno w każdym przypadku opłaca nam się zakładać konto z premią ?, chyba nie.