Jakie bazy weryfikują firmy pozabankowe przed udzieleniem pożyczki?

Bardzo często ze strony potencjalnych pożyczkobiorców pada pytanie jakie bazy weryfikują firmy pozabankowe udzielające pożyczek. Należy wiedzieć że obecnie owych baz jest dość dużo, jednak każda firma z reguły weryfikuje inne, rzadko się zdarza aby pożyczkodawca weryfikował wszystkie bazy na raz ponieważ wiąże się to z opłatami za weryfikację. Są także firmy pożyczkowe które przed udzieleniem pożyczki weryfikują także BIK co do niedawna było domeną jedynie banków.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze bazy które są weryfikowane przez firmy pozabankowe.

  • BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej, instytucje posiadające status banku muszą przekazywać dane do BIK, jak też sprawdzać naszą historię kredytową przed udzieleniem pożyczki lub kredytu, obliguje je do tego ustawa. Nie ma możliwości aby klient nie wyraził na to zgody jeśli chce otrzymać pożyczkę w banku, natomiast w przypadku firm pozabankowych musi wyrazić zgodę na sprawdzenie tej bazy przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Ponadto niewiele firm pozabankowych sprawdza tą bazę.
  • ERIF czyli Rejestr  Dłużników ERIF to baza bardzo często sprawdzana przez instytucje pozabankowe udzielające pożyczek.  Należy wiedzieć że do tej bazy możemy trafić nie tylko za niespłaconą pożyczkę, ale także za niezapłacony rachunek za internet lub telefon komórkowy ponieważ z tego rejestru korzysta bardzo dużo firm takich jak: operatorzy telekomunikacyjni, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy leasingowe, instytucje finansowe oraz wiele innych.
  • KRD czyli Krajowy Rejestr Długów to również bardzo popularna baza nierzetelnych dłużników z której korzysta  wiele firm. Dodatkowo z usług Krajowego Rejestru Długów mogą korzystać także osoby fizyczne, gminy i wtórni wierzyciele.
  • BIG InfoMonitor czyli Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor to także baza bardzo często sprawdzana przez firmy pozabankowe przed udzieleniem pożyczki. Pożyczkodawca sprawdzając w tej bazie potencjalnego pożyczkobiorcę ma dostęp do danych z kilku rejestrów jednocześnie:  Rejestr BIG, bazy Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich oraz Internetowej Giełdy Długów dlugi.info.

Każda firma pozabankowa udzielająca pożyczek sprawdza oczywiście zawsze swoją wewnętrzną bazę gdzie weryfikuje czy pożyczkobiorca był już kiedyś klientem, czy spłacał terminowo pożyczkę, a także czy np. składał wniosek o pożyczkę ale otrzymał z jakiegoś powodu odmowę. Istnieją także pożyczkobiorcy którzy nie sprawdzają żadnych zewnętrznych rejestrów bazując tylko na swoich, wewnętrznych. W takich firmach z reguły można starać się o otrzymanie mniejszej kwoty, a szansę na otrzymanie pożyczki mają często nawet osoby z zadłużeniami komorniczymi.