Jak zaoszczędzić pieniądze na realizację planów?

Każdy z nas ma jakieś plany – większe lub mniejsze. Egzotyczna wycieczka, zakup nowego samochodu, skok ze spadochronem… Niestety, każdy plan wymaga odpowiednich środków pieniężnych, aby mógł zostać zrealizowany. Większość Polaków nie może pozwolić sobie na realizację planów z bieżących wpływów. Konieczne jest co najmniej kilkumiesięczne oszczędzanie, aby odłożyć odpowiednią sumę na większy wydatek. Jeżeli jednak wyznaczymy sobie cel i będziemy konsekwentnie do niego dążyć, najprawdopodobniej uda się nam go zrealizować. Oto kilka pomysłów na to, jak skutecznie oszczędzać pieniądze.

Wydatki gospodarstwa domowego a oszczędzanie

W oszczędzaniu, jak w wielu innych przypadkach, najgorzej jest zacząć. Później jest już „z górki”. Największym błędem popełnianym przez wiele osób chcących oszczędzać pieniądze jest okładanie tego na „później”. Każdą decyzję powinna pociągać za sobą reakcja. Wbrew pozorom oszczędzać można także na codziennych wydatkach gospodarstwa domowego.

Pierwszym krokiem jest rezygnacja z zakupu rzeczy, które nie są ani podstawowe, ani priorytetowe. O czym mowa? Między innymi o częstych wyjściach na miasto, jedzeniu poza domem, używkach, słodyczach, uleganie promocjom. Już na takich wydatkach można wiele zaoszczędzić. Miesięcznie większość z nas na zbędne rzeczy wydaje nawet kilkaset złotych.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest robienie dużych, np. cotygodniowych zakupów w większych dyskontach. Codzienne wyjścia do sklepu osiedlowego wynoszą nas zdecydowanie drożej – raz, że ceny w takich sklepach są nieco wyższe, dwa, że mniejsze i częstsze zakupy stwarzają więcej okazji do niekontrolowanych zakupów. Co więcej, na każde zakupy najlepiej przygotować listę zakupów i się jej trzymać. Nie dajmy się ponieść szaleństwu zakupów i promocjom.

Na liście zakupów należy spisać wszystkie, niezbędne produkty. Najlepiej przed udaniem się do sklepu przeanalizować gazetki online oraz znajdujące się w nich promocje. Atrakcyjne oferty mogą być atrakcyjne tylko na pierwszy rzut oka. Po dokładnym przeliczeniu może okazać się, że promocja jest nieopłacalna. Niestety, często na popularnych wyprzedażach kupujemy więcej, niż jest nam potrzebne – później coś wyrzucamy lub po prostu leży nigdy nieużywane.

W przypadku nieco większych wydatków (np. zakup jakiegoś sprzętu, prezenty pod choinkę) najlepiej śledzić okazje i kupować z wyprzedzeniem. Odpowiednie rozeznanie w ofercie umożliwia poznanie optymalnej ceny za dany produkt i znalezienie atrakcyjnej oferty.

Większości z nas doskonale znana jest także pewna zależność: gdy jesteśmy głodni, kupujemy produkty „oczami”, a nie rozsądkiem. W domu zazwyczaj okazuje się, że kupiliśmy zbyt dużo produktów, których nie zdążymy zjeść przed upływem ich terminu ważności. Tak więc – nie odwiedzajmy sklepów, gdy jesteśmy głodni.

Oszczędzanie a przyjemności

Największą sumę oszczędności „tracimy” na nieplanowanych wydatkach typu wyjście ze znajomymi do klubu czy też zjedzenie obiadu na mieście. Co prawda, nie powinniśmy się ograniczać i oszczędzać dosłownie na wszystkim, jednak zbyt częste pozwalanie sobie na drobne przyjemności może zniweczyć starania dokonane w zakresie oszczędzania pieniędzy. Wyznaczmy sobie racjonalny limit miesięcznych wydatków na oszczędzanie – tak, aby nie był za wysoki i umożliwił odłożenie pewnej sumy pieniędzy w każdym miesiącu. Nie wolno jednak całkowicie rezygnować z wyjść ze znajomymi do klubu czy kina – życie towarzyskie jest ważną częścią życia każdego człowieka.

Dodatkowe źródła dochodów jako sposób na oszczędzanie

Stale wykonywana praca to podstawowe źródło dochodów, które nie zawsze może pozwolić na oszczędzanie. Pewnym wyjściem z sytuacji może być znalezienie dodatkowej pracy – po godzinach lub w weekendy. Wiele osób tak dorabia, niekoniecznie pracując w swojej wyuczonej branży.

Dodatkowe, łatwo dostępne prace praktycznie dla każdego to m.in.: roznoszenie ulotek, dostawca pizzy, dorabianie jako kelner, prace sezonowe w wakacje, hostessa czy też niania dla dziecka. Tego typu prace można łatwo pogodzić z pracą na etat. Można z niej także zrezygnować w każdej chwili, np. gdy po jednym dniu stwierdzimy, że nie jest to zajęcie dla nas.

Zasady skutecznego oszczędzania

Podstawą skutecznego oszczędzania jest tak naprawdę sztuka wyborów. Niektóre wydatki są obowiązkowe i musimy je ponieść, np. czynsz, rachunki, żywność. Inne jednak można ograniczyć lub całkowicie wyeliminować, np. użytki, słodycze, nieracjonalne przyjemności. Z wielu wydatków można zrezygnować, nie obniżając przy tym standardu swojego życia.

Oszczędzanie wymaga konsekwencji. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot w wymiarze rocznym może pomóc w uzbieraniu naprawdę dużej sumy pieniędzy.

Jak nie oszczędzanie, to co?

Niektóre osoby nie potrafią oszczędzać. Zawsze znajdą jakieś inne wydatki lub skuszą się na skorzystanie z promocji. Jednak jeżeli przychodzi czas spłaty jakiegokolwiek zobowiązania, robią to regularnie, odkładając co miesiąc pieniądze na ratę. Osoby, które nie potrafią zmobilizować się do oszczędzania, mogą rozważyć możliwość zaciągnięcia pożyczki pozabankowej na realizację danego celu. Pożyczki na raty umożliwiają rozłożenie spłaty zobowiązania na kilka miesięcy. Można to potraktować jako taką formę oszczędzania, ale w drugą stronę – najpierw wydajemy, później spłacamy.