Przedpłacona karta bankomatowa – Prepaid w banku.

Przedpłacona karta bankomatowa (prepaid) – co to jest i czy warto posiadać ? Wiele banków oferuje taką kartę, zasada jej działania jest bardzo zbliżona do oferty telefonii komórkowej w systemie prepaid. A więc otrzymujemy kartę, zasilamy ją dowolną kwotą i do limitu owej kwoty możemy z niej korzystać. Do karty jest przypisany numer rachunku, tak zwany techniczny, a więc możemy ją zasilić także przelewem lub poprzez wpłatę we wpłatomacie, czy też w kasie banku który ją nam wydał.

Czy jednak takie karty są użyteczne ?, moim zdaniem nie. Po pierwsze ich utrzymanie kosztuje o wiele więcej niż założenie tradycyjnego konta bankowego z kartą do bankomatu. Już przy wydaniu karty musimy za nią zapłacić, ponadto każda wpłata lub wypłata w kasie banku to dodatkowy koszt. Wiele banków pobiera także prowizje za wypłatę z bankomatu. Tymczasem normalne konto bankowe można znaleźć całkowicie za darmo. Kolejnym minusem jest fakt że kilka razy odmówiono przyjęcia płatności kartą prepaid za zakupy. Powodem odmowy był fakt że po prostu na takiej karcie nie ma imienia i nazwiska właściciela i na nic były tłumaczenia że nie ma bo to karta na okaziciela.

Wiele osób jest zainteresowanych ową kartą ponieważ mają na przykład zajęcie komornicze i chcą uniknąć blokady środków przez komornika. Czy w tym wypadku karta się sprawdzi ?, też nie do końca ponieważ zawierając umowę z bankiem podajemy swoje dane, a wtedy komornik już bez problemu znajdzie pieniądze zdeponowane na takiej karcie. Co prawda istnieją oferty gdzie nie wymaga się podpisania umowy, ale dane i tak trzeba podać. Ktoś pewnie powie iż może w takiej sytuacji podać dane fikcyjne, no i owszem ale też jest jeden problem. Co wtedy z ewentualną reklamacją ?, przypuśćmy że wpłaciliśmy na taką kartę określoną sumę pieniędzy i one nie dotarły. Jak złożymy reklamację ?, przecież nie powiemy w banku że podaliśmy nieprawdziwe informacje.

A więc czy taka karta prepaid jest przydatna ?, tak np. jak wysyłamy nasze dziecko na kolonie/obóz itp. Wtedy zamiast gotówki możemy mu dać taką kartę, jest to o wiele bezpieczniejsze niż posiadanie gotówki, a w każdej chwili możemy też wpłacić  dodatkową sumę pieniędzy na kartę prepaid. W takim wypadku proponuję udać się do tego samego banku w którym posiadamy tradycyjne konto. Otóż jeśli zajdzie potrzeba wpłaty dodatkowych pieniędzy na kartę, a uczynimy to przelewem z tego samego banku konto karty zostanie zasilone w parę minut. W innym wypadku może to potrwać parę godzin, a nawet zasilenie konta może być zaksięgowane następnego dnia.