Konta bankowe – czy istnieją w 100% darmowe?

Ostatnimi czasami banki prześcigają się w ofertach kont bankowych, promując swoje rachunki oszczędnościowe jako całkowicie za darmo, bez opłat itp. Czy jednak istnieją na prawdę całkowicie darmowe konta bankowe ?  czy na pewno nic nie będziemy płacić za posiadanie takiego rachunku ?

No cóż nie ma co ukrywać że przy obecnej konkurencji na rynku bankowym trzeba w jakiś sposób klienta przyciągnąć do właśnie tej, a nie innej oferty. Konto bankowe jest takim samym towarem jak wszystko inne i nie ma co się łudzić że w jakiś sposób za jego posiadanie nie zapłacimy, bank nie jest instytucją charytatywną i w jakiś sposób musi na nas zarabiać. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakładania konta bankowego ?

Banki promują swoje konta jako darmowe, lecz wybierając konto zwróćmy uwagę na to czy na prawdę jest ono darmowe. W umowie może być wiele haczyków np. jeśli nie zasilimy rachunku w ciągu miesiąca określoną kwotą przestaje on być za darmo, to samo dotyczy innych sytuacji, takich jak: brak transakcji bezgotówkowych (może być wymagana ich określona ilość), wypłaty z tzw. obcego bankomatu są bardzo drogie, określona ilość darmowych wypłat z bankomatu, np. 3 w miesiącu, opłata za posiadanie karty debetowej, wysoki koszt przelewów z naszego konta, bardzo drogie wypłaty w oddziale banku, a czasem spotykany jest wymóg wykupienia ubezpieczenia.

Są to tylko niektóre przypadki gdy rachunek reklamowany przez bank jako darmowy nim nie jest, a czasem może być wprost przeciwnie, może okazać się bardzo drogim rachunkiem. Podpisując umowę z bankiem o prowadzenie rachunku rozliczeniowego zwróćmy uwagę na wszystkie jej zapisy, w szczególności na te dotyczące dodatkowych opłat oraz wymagań jakie musimy spełnić aby ich nie ponosić. W przeciwnym razie może się okazać że owszem za konto nie płacimy, ale za fakt iż posiadamy do niego kartę debetową płacimy już bardzo dużo, a przecież w obecnych czasach posiadanie takowej karty jest standardem, żeby nie powiedzieć podstawą.

Nie dajmy się ponieść emocjom i nie wybierajmy rachunku pod wpływem np. reklamy, przeanalizujmy dokładnie wszystkie oferty dostępne na rynku bankowym, a wtedy z całą pewnością będziemy w stanie wybrać rachunek bankowy taki, jaki odpowiada naszym potrzebom w 100 procentach.