Budżet domowy – jak go zaplanować, aby jednocześnie oszczędzać?

Odpowiednie planowanie budżetu domowego to nie lada wyzwanie. Konieczne jest rozplanowanie środków w taki sposób, aby na wszystko starczyło pieniędzy. Może być to trudne w przypadku ograniczonych wpływów do kasy gospodarstwa domowego. W tym wszystkim nie powinniśmy jednak zapominać o konieczności oszczędzania pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Zbudowanie poduszki finansowej zwłaszcza w przypadku ograniczonych środków finansowych jest szczególnie ważne.

Jaki jest cel planowania budżetu domowego?

Głównym założeniem planowania budżetu domowego jest efektywne zarządzanie środkami finansowymi gospodarstwa domowego. Każdy jednak może sobie wyznaczyć indywidualny cel, do którego chce dążyć. Dla niektórych priorytetem może być systematyczne oszczędzanie określonej kwoty pieniędzy. W ciągu roku uzbierana suma może posłużyć na realizację konkretnego celu, np. wyjazdu na wakacje czy zakupu nowego sprzętu do domu.

Opracowanie budżetu domowego jest wskazane szczególnie w przypadku, gdy występują trudności z płynnością finansową „od pierwszego do pierwszego dnia miesiąca”. Zaplanowanie budżetu domowego umożliwi takie zarządzanie gotówką, aby na wszystko wystarczyło gotówki. Kolejnym krokiem może być próba znalezienia środków, które będzie można zaoszczędzić.

Planowanie domowego budżetu – jak się za to zabrać?

W planowaniu budżetu domowego ogromną rolę odgrywa systematyczność i precyzyjność. Jednym z największych błędów jest nieuwzględnianie w nim wydatków, które wydają się niewielkie i nieistotne. Wbrew pozorom zarządzanie domowymi środkami finansowymi nie jest trudne. Konieczne jest jednak zachowanie odpowiedniej dyscypliny. Wydatki należy dokładnie planować oraz skrupulatnie je odnotowywać. Umiejętność planowania przychodów i rozchodów umożliwi domknięcie domowego budżetu oraz systematyczne oszczędzanie pieniędzy.

Na początku konieczne jest zestawienie wydatków – należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na co przeznaczamy konkretne kwoty pieniędzy. Wystarczy spisać wszystkie wydatki na bieżąco, a następnie je zsumować z podziałem na konkretne kategorie, m.in.: rachunki, czynsz, żywność, środki czystości do domu, kosmetyki, bilety miesięczne, raty kredytów lub pożyczek. Wiedza na temat tego, jakie kwoty pieniędzy przeznaczamy na konkretny cel, pomoże w zaplanowaniu budżetu domowego na kolejne miesiące.

Wyliczeń można dokonać ręcznie na kartce lub za pomocą arkusza kalkulacyjnego na komputerze. W Internecie można także wyszukać programy lub aplikacje na smartfony, które pomagają w zarządzaniu domowym budżetem. Wystarczy codziennie dodawać informacje, na co wydano pieniądze. Wówczas szybko będziemy mieli podgląd na to, ile środków finansowych przeznaczamy na konkretny cel. Jeżeli palimy papierosy lub często wychodzimy na miasto ze znajomymi, może okazać się, że właśnie tego typu „rozrywki” wiążą się z naszymi największymi wydatkami. Być może będzie to jednak impuls do ograniczenia palenia papierosów lub też zmniejszenia liczby wyjść na miasto. Pewne oszczędności można także poczynić, wybierając tańszą żywność, która wcale nie musi być gorsza jakościowo. Odpowiednie planowanie budżetu domowego pomoże nam stwierdzić, czy nasze wydatki są faktycznie uzasadnione, czy jednak gdzieś wydajemy nieco za dużo pieniędzy.

W kolejnym miesiącu należy odłożyć kwotę, która zostanie przeznaczona na stałe wydatki (np. czynsz, rachunki, rata kredytu lub pożyczki). Tych rozchodów nie unikniemy, nie warto więc odkładać ich na później. Pozostałą kwotę należy dobrze rozplanować. Z niej wyznaczyć środki finansowe na zakup żywności, kosmetyków, ubrań oraz inne przyjemności. Jeżeli będziemy odpowiednio zarządzać budżetem domowym, najprawdopodobniej uda nam się wygospodarować pewną kwotę oszczędności. Nawet niewielka poduszka finansowa umożliwi sfinansowanie nagłych wydatków, np. związanych z chorobą (zakup leków).

Planowanie budżetu domowego a oszczędzanie

Odpowiednie zarządzanie domowym budżetem może umożliwić oszczędzanie pieniędzy. Błędem jest planowanie wysokości wydatków na równo z wysokością dochodów. W planowaniu budżetu powinniśmy być bowiem elastyczni. Zawsze może wydarzyć się jakiś niespodziewany, pilny wydatek, który zaburzy nasze wyliczenia. Może to być choroba w rodzinie, wycieczka szkolna dziecka, awaria samochodu, zakup prezentu, spontaniczne wyjście do kina czy teatru. Zarządzanie budżetem domowym, bez względu na wysokość dochodów, to ważna kwestia gospodarowania dostępnymi środkami finansowymi. Odpowiednie planowanie wydatków pomoże w oszczędzaniu. Nawet niewielkie kwoty w dłuższej perspektywie czasowej mogą złożyć się w znaczną sumę.

Budżet domowy – co zrobić, gdy nie wystarcza pieniędzy?

Nawet najlepiej zaplanowany budżet domowy może w pewnym momencie wymagać zewnętrznej pomocy finansowej. Nagły, większy wydatek może zaburzyć najskrzętniej przygotowane zestawienie wydatków i dochodów. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się pożyczki pozabankowe. Wybór jest ogromny: pierwsza darmowa pożyczka, pożyczka na raty oraz chwilówka z krótkim okresem spłaty. Zanim jednak sięgniemy po takie źródło finansowania wydatków, koniecznie przeanalizujmy naszą sytuację finansową. Musimy być pewni, że uda nam się spłacić zobowiązanie w wyznaczonym terminie. Niespłacona na czas pożyczka może być bowiem pierwszym krokiem do tarapatów finansowych.