Pożyczka na samochód czy zwykła pożyczka na raty. Co wybrać?

Posiadanie samochodu bywa czasami koniecznością. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup samochodu, bazując wyłącznie na swoich oszczędnościach. Wiadomo także, że większa kwota wydana na samochód to inwestycja w jego niezawodność i brak dalszych, większych kosztów napraw i rewitalizacji. Dlatego chęć zakupu samochodu jest częstym powodem wnioskowania o pożyczkę. Najczęściej, ze względu na potrzebną pożyczkobiorcy kwotę, wybór pada na pożyczkę ratalną. Warto się jednak zastanowić czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zaciągnięcie pożyczki dedykowanej, stworzonej specjalnie w celu zakupu pojazdu, dostępnej w ofercie takich firm jak Autokapitał czy Mogo.

Pożyczka ratalna, a pożyczka na samochód – czym to się różni?

Główny powód skłaniający do zastanowienia się nad pożyczką samochodową jest kwestia finansowa. Taka pożyczka jest zazwyczaj niżej oprocentowana niż pożyczka zwykła. Klient ponosi więc mniejsze koszty. Co prawda, nie jest to różnica duża – zwykła pożyczka ratalna to w większości przypadków oprocentowanie w wysokości 10% w skali roku, pożyczka na samochód ma wartość oscylującą wokół 6-7%. Ale czy rzeczywiście przekłada się to na realne koszty? O tym później.

Oferta dotycząca zwykłych pożyczek ratalnych zwykle nie wychodzi także ponad pewną kwotę – normalnie jest to nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach  dwudziestu tysięcy. Tymczasem, pożyczki na samochód biorą pod uwagę trendy rynkowe i mogą zaoferować 45 tysięcy (Mogo) lub nawet 100 tysięcy złotych (Autokapitał). Co za tym idzie – również i okres spłaty takiej pożyczki jest znacznie dłuższy, a pożyczkobiorca może sobie pozwolić na zakup lepszego samochodu.

Pożyczka na samochód w Mogo – studium przypadku

Pożyczka w Mogo jest dość nietypową pożyczką online, a oprócz pożyczki na samochód oferuje także pożyczkę pod zastaw samochodu. Jeżeli jednak decydujemy się na pożyczenie pieniędzy na kupno samochodu w tej firmie, trzeba przygotować się na to, iż konieczne jest posiadanie wkładu własnego, tym większego, im większa jest kwota pożyczki, co w ogólnym rozrachunku zmniejsza koszty kupującego.

Maksymalna ilość pieniędzy, jaką możemy tam pożyczyć to 45 tysięcy złotych, czyli sporo. Jeszcze lepiej prezentuje się okres spłaty – bo to niemalże 4 lata (a dokładniej 47 miesięcy). Widać więc, że możliwości jakie proponuje ta firma są większe niż w przypadku firm udzielających pożyczek zwykłych.

Nie trzeba przy tym załatwiać żadnych formalności przed zaciągnięciem pożyczki, oczywiście poza tymi związanymi z normalną procedurą pożyczkową w każdej innej firmie pożyczkowej. Jedynym wymaganiem, który powinien spełnić pożyczkobiorca, jest dostarczenie dowodu zakupu (faktury lub umowy kupna-sprzedaży) w ciągu 30 dni od momentu otrzymania pożyczki.

Mogo vs. Hapi Pożyczki i Monedo Now  – czy rzeczywiście jest taniej?

Jak finansowo wygląda spłata pożyczki na samochód a zwykłej pożyczki ratalnej? Warto rzucić okiem na porównanie kosztów w firmach, które udzielają zwykłych pożyczek gotówkowych. Co prawda, tak jak to było wspomniane wcześniej, pożyczki taki udzielane są w mniejszych kwotach, ale za to nie wymagają wkładu własnego.

Hapi Pożyczki pozwalają na zaciągnięcie maksymalnie 15 000 złotych do rozłożenia na 36 miesięcznych rat. W takim wypadku, koszty pożyczki będą wynosić 5400 złotych. Podobna pożyczka w Mogo, czyli kwota 15 tysięcy złotych to koszty nieco powyżej 13 tysięcy złotych.

Monedo Now z kolei udostępnia klientowi maksymalnie 10 tysięcy złotych do spłaty w 24 ratach. W takim wypadku, klienta będzie to kosztować 4161 złotych. W Mogo natomiast będzie musiał zapłacić około 6000 złotych, przy podobnych warunkach pożyczki.

Widać więc, że koszty przy porównywalnych kwotach są bardziej opłacalne w przypadku pożyczek zwykłych, reprezentowanych przez Hapi Pożyczki i Monedo Now. Przewagą Mogo i innych pożyczek na samochód jest więc jedynie kwota, jaką można zaciągnąć – największa na rynku internetowych pożyczek na raty.

Kiedy lepiej wziąć pożyczkę ratalną?

Pożyczka na samochód niesie ze sobą pewne ryzyko. Rynek samochodowy, szczególnie ten wtórny jest dość dynamiczny, więc problemem może być to, iż dowód zakupu pojazdu należy dostarczyć w ciągu 30 dni od momentu otrzymania pożyczki. Można sobie wyobrazić sytuację, że samochód, który mamy na oku, nagle przestanie być dostępny – bo sprzedawca się rozmyśli, albo sprzeda go komuś innemu. Takie sytuacje wcale nie są niecodzienne. Znalezienie kolejnego, spełniającego warunki może wtedy nastręczać problemów. W przypadku zwykłej, gotówkowej pożyczki ratalnej tego problemu nie ma, a firmy pożyczkowej nie interesuje fakt, na co i kiedy ta pożyczka zostanie wydana.

Biorąc pod uwagę powyższe porównanie kosztów, warto zastanowić się, jaki sposób jest dogodniejszy nie tylko dla zasobności portfela ale także dla zabezpieczenia finansowego na przyszłość.