Wyłudzanie haseł do kont bankowych

Ostatnio nasiliło się wyłudzanie haseł i kodów do kont bankowych przy użyciu wiadomości przesyłanych na naszą skrzynkę pocztową. Nadawcą owych wiadomości rzekomo jest bank w którym posiadamy konto bankowe, ale w rzeczywistości tak nie jest. Jak się zabezpieczyć przed tego typu wyłudzeniem ?

Na początek opiszmy sposób działania osób, a raczej przestępców próbujących wyłudzić nasze dane do konta bankowego. Otóż wysyłają oni wiadomości za pośrednictwem poczty mail do losowych odbiorców, nawet do tych którzy w danym banku rachunku nie posiadają ponieważ zawsze jest szansa że trafią na osobę która konto w wybranym banku posiada. Treść owych maili wygląda mniej więcej tak, (jako przykład podajemy mail wysyłany ostatnio rzekomo w imieniu banku ING):

ING Bank Śląski S.A.
ul. Sokolska 34
40-086 Katowice
Data: 15-04-2015
Temat: Dostęp do systemu jest zablokowany.
Odblokować dostęp do ING BankOnLine systemu możesz za pomocą linku poniżej:
(w tym miejscu jest podany spreparowany, czyli fałszywy adres do strony www banku)
Dziekujemy za korzystanie z systemu ING BankOnLine!
Zespól ING BankOnLine.

Po kliknięciu w fałszywy adres www banku zawarty w wiadomości zostaniemy oczywiście poproszeni o podanie danych do logowania oraz np. kodów jednorazowych. NIE należy tego nigdy robić ponieważ osoba wyłudzająca nasze hasła w tym momencie otrzyma wszystkie dane niezbędne do korzystania z naszego rachunku bankowego !

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na błędy w treści maila ponieważ bardzo często tekst w mailach jest tłumaczony na dany język za pośrednictwem translatora. Po drugie ŻADEN bank nie prosi nas o podanie haseł, kodów za pomocą wiadomości mailowych czy telefonicznych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy rzeczywiście to nie bank przysłał nam tą wiadomość po prostu zadzwońmy na oficjalny numer telefonu danego banku i zapytajmy.

Co robić aby nie być narażonym na takie wyłudzenie?, najprostszym, najszybszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie kradzieży naszych pieniędzy z konta bankowego w takiej sytuacji jest usunięcie maila od razu po jego otrzymaniu.