Jak bezpiecznie płacić ze e-zakupy?

Nawet 9 na 10 internautów w Polsce korzysta z możliwości robienia zakupów online w sklepach internetowych. Dzięki całodobowej dostępności stron internetowych możemy dokonywać zamówień praktycznie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wprowadzanych zmian dotyczących ograniczania handlu w niedzielę. Zainteresowanie internautów zakupami online bezpośrednio związane jest z rozwojem usług dotyczących płatności na zamówienia w Internecie. Aktualnie większość serwisów oferuje przynajmniej kilka rodzajów płatności. Oto podstawowe z nich.

Płatność kartą kredytową lub debetową

Coraz więcej sklepów internetowych oferuje możliwość płacenia za zakupy zarówno kartą kredytową, jak i debetową. Do wykonania transakcji konieczne jest podanie kilku informacji, które znajdują się na każdej karcie. Są to:

Aby dokonać płatności, konieczne jest jej potwierdzenie, na przykład za pomocą kodu SMS lub kodu ze zdrapki przesłanej przez bank. Podmiot musi jednak zapewniać mechanizm zabezpieczający transakcje online, czyli 3D Secure.

Coraz popularniejsze stają się również karty wirtualne. Są to wydawane przez banki karty, które przeznaczone są jedynie do dokonywania płatności online. Jak sama nazwa wskazuje, mają charakter wirtualny, dlatego też klient najczęściej nie otrzymuje rzeczywistej karty plastikowej. Z reguły są to karty przedpłacone, czyli do realizacji transakcji konieczne jest ich zasilenie środkami. Wykonywanie płatności online tym sposobem jest uważane za bezpieczne, ponieważ nie należy podawać żadnych danych dotyczących karty kredytowej lub debetowej. Dodatkowo karty wirtualne objęte są systemem 3D Secure oraz Chargeback, dzięki któremu bank pomaga w odzyskaniu środków za niezrealizowane zakupy.

Tradycyjny przelew bankowy

Z tej metody płatności w Internecie korzystają jedynie nieliczne osoby. Zazwyczaj realizacja tego typu transakcji trwa dłużej, co wpływa na wydłużenie zakupów online. Sprzedawca bowiem realizuje zamówienie dopiero po fizycznym zaksięgowaniu pieniędzy na jego koncie. Aby zrealizować przelew tradycyjny, konieczne jest uzupełnienie odpowiedniego druczku ręcznie lub formularza w bankowości elektronicznej. Sposób ten wiąże się z prawdopodobieństwem popełnienia błędu, a także wydłuża czas dokonywania płatności.

Za pobraniem, czyli gotówka przy dostawie

Ta forma płatności jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych metod płacenia za zakupy online. W 2017 roku z tej metody skorzystał co piąty internauta kupujący za pośrednictwem Internetu. Płatność za pobraniem polega na uiszczeniu opłaty u kuriera podczas odbierania od niego paczki. W ten sposób kupujący ma pewność, iż zamówiony przez niego przedmiot trafi w jego ręce, zanim sklep otrzyma pieniądze. W przypadku płatności za pobraniem z zasady należy dopłacić kilka złotych więcej za przesyłkę.

System szybkich przelewów online

Sposób ten staje się coraz bardziej popularny, współcześnie to z niego korzysta najwięcej internautów. System szybkich przelewów online działa bardzo szybko i intuicyjnie. Wystarczy wybrać interesującą nas metodę płatności oraz swój bank, następnie automatycznie zostaniemy przekierowani do bankowości elektronicznej. Gdy zalogujemy się na swoje konto, otrzymamy dostęp do wypełnionego już formularza przelewu. Aby dokonać płatność, konieczne jest wpisanie kodu z SMS-a lub karty zdrapki. Przelew realizowany jest od razu, a sprzedawca natychmiast otrzymuje pieniądze na konto. Dzięki temu może zacząć realizować swoją usługę, co pozytywnie wpływa na skrócenie realizacji czasu zamówienia. Przelewy natychmiastowe wykorzystywane są także podczas składania wniosku o pożyczkę online – w celu potwierdzenia tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy. Systemy szybkich przelewów online są bezpieczne, jednak do ich wykonywania najlepiej korzystać z osobistego komputera z zainstalowanym antywirusem. Przed zalogowaniem się na swoje konto w banku najlepiej sprawdzić autentyczność strony bankowej (m.in. przy adresie www powinna znajdować się zielona kłódka).

Portfele wirtualne

Portfele wirtualne, nazywane elektronicznymi czy też e-portfelami w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ich główną zaletą jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji oraz wygody. Użytkownicy zazwyczaj mogą nimi płacić zarówno za zakupy online, jak i podczas tradycyjnych zakupów w sklepach stacjonarnych. Portfele elektroniczne występują w formie aplikacji mobilnej na smartfony. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest zapisanie danych kart płatniczych w ich pamięci. Aplikacja dokonuje płatności bez konieczności logowania się do banku oraz podawania danych z karty. Do dokonania transakcji konieczny jest zaś unikalny token, który generowany jest przez aplikację i bank. Popularnym e-portfelem jest Google Pay.

Płatność Blikiem

Płatności za zakupy w sklepie internetowym można dokonać za pomocą systemu płatności mobilnych kryjącego się pod nazwą Blik. Aby dokonać transakcji, należy zalogować się w aplikacji mobilnej na smartfonie do swojego banku, wybrać opcję Blik, a następnie wygenerować 6-cyfrowy kod niezbędny do autoryzacji procesu płatności. Z tej formy płatności mogą korzystać wyłącznie klienci wybranych banków.