Utraciliśmy dokumenty – co robić?

Bardzo często pojawia się pytanie co robić w przypadku utracenia ważnych dokumentów takich jak dowód osobisty oraz czy ktoś może je wykorzystać na przykład do wyłudzenia kredytu.  W takiej sytuacji dość ważne jest czy dokumenty nam skradziono, czy po prostu je zgubiliśmy. Postaramy się wyjaśnić co robić w takim momencie.

Istotne jest to czy dokumenty zgubiliśmy, czy je nam skradziono. Jeśli je nam skradziono należy ten fakt bezwzględnie zgłosić na Policję. Natomiast jeśli je zgubiliśmy zgłaszanie na Policję nie ma sensu ponieważ i tak z reguły takiego zgłoszenia nam nie przyjmą. Co więc wtedy zrobić aby naszych dokumentów nikt nie wykorzystał na przykład do wyłudzenia pożyczki ?

Otóż w obu przypadkach warto, a nawet trzeba zgłosić dokument w tzw. Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. W owym systemie uczestniczą praktycznie wszystkie banki, a także wiele innych firm. Pełna lista podmiotów uczestniczących w systemie jest objęta tajemnicą ze względów bezpieczeństwa, zastrzegając zagubiony dokument mamy pewność że nikt nie wykorzysta go do zaciągnięcia kredytu czy skorzystania z innej usługi finansowej.

Zgłosić taki dokument możemy w każdym banku, nawet jak nie jesteśmy jego klientem. Niestety trzeba zwrócić uwagę że niektóre banki za zgłoszenie pobierają opłatę sięgającą nawet 60 złotych, ale są też takie które robią to całkowicie za darmo. Dodatkowo bank którego jesteśmy klientem, a więc mamy na przykład w nim konto osobiste też zrobi to za darmo. Lecz nawet jeśli mielibyśmy ponieść opłatę za zgłoszenie to i tak jest to mniejsze zło niż późniejsze tłumaczenia że to nie my braliśmy kredyt, a ktoś wykorzystał nasze dokumenty.

Jakie dokumenty warto zgłosić ? na pewno wszystkie które zalicza się do dokumentów wykorzystywanych w celu poświadczenia tożsamości, a więc:

Zastrzegać należy także:

Pamiętajmy że takie dokumenty nie są wykorzystywane tylko do wyłudzeń pożyczek, ale też do wielu innych nielegalnych celów. Dość częstym zjawiskiem jest np. wynajmowanie mieszkania posługując się takimi dokumentami, a następnie kradzież całego wyposażenia oraz wiele innych przypadków wyłudzeń. Tak więc aby spać spokojnie w przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów na prawdę warto je zastrzec.