Ekspresowe płatności i przelewy. Ile za nie zapłacimy?

Długi czas oczekiwania na przelew to najczęstszy powód do narzekań osób korzystających z bankowości elektronicznej. Wiedzą o tym zarówno osoby często dokonujące płatności internetowych, jak i te korzystające z pożyczek online. Uzyskanie szybkiej gotówki, którą można cieszyć się jeszcze tego samego dnia może być niemożliwe właśnie z powodu harmonogramy sesji rozliczeniowych w bankach. Bywa więc tak, że oczekiwany lub zlecony przez nas przelew może dojść dopiero następnego dnia roboczego. Na szczęście, istnieje sporo możliwości, które pozwalają obejść godziny sesji bankowych.

Jak księgowane są pieniądze w bankach?

Wysłanie przelewu z konta bankowego tak naprawdę nie jest jego rzeczywistym wysłaniem, a jedynie złożeniem dyspozycji. Bank przyjmuje wtedy zobowiązanie realizacji przelewu w najbliższej nadarzającej się okoliczności, czyli najczęściej – najbliższej sesji wychodzącej. Każdy bank, dokonujący transakcji bezgotówkowych w ramach systemu ELIXIR, posiada określone godziny, w których wysyła wszystkie nagromadzone przelewy swoich klientów oraz godziny, w których przyjmuje przelewy z innych banków. Najczęstszą praktyką jest stosowanie dwóch sesji wychodzących oraz trzech sesji przychodzących dziennie. Transakcje muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Krajową Izbę Rozliczeniową Narodowego Banku Polskiego, która również obraca transakcjami w trzech sesjach dziennie. Może się zdarzyć tak, że wysłanie przelewu o godzinie 14 spowoduje, że odbiorca otrzyma go dopiero następnego dnia (w niektórych bankach ostatnie sesje wychodzące są po godzinie 13).

Express Elixir – pieniądze na koncie w kilka minut

Skorzystanie z przelewu ekspresowego sprawia, że pieniądze mogą znaleźć się na koncie odbiorcy w czasie wynoszącym nawet kilka sekund. Aby dokonać takiego przelewu, wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej lub do aplikacji mobilnej banku oraz, podczas wykonywania przelewu, zaznaczyć opcję Express Elixir. Oprócz szybkości, osoby korzystające z tego typu przelewów mogą cieszyć się z pełnego bezpieczeństwa transakcji. Te nadzorowane są bowiem przez Krajową Izbę Rozliczeniową NBP.
Koszt takiej usługi wynosi, w zależności od banku, od 3 do 5 złotych i dostępna jest właściwie w każdym większym banku komercyjnym i spółdzielczym.

BlueCash – skorzystasz z niego w swoim banku

System BlueCash, obsługiwany przez firmę Blue Media, również przebiega z pominięciem harmonogramu sesji rozliczeniowych w bankach. Dzięki temu przelew będzie w pełni zrealizowany w ciągu maksymalnie 15 minut. Liczba banków, w których ten typ przelewu można zrealizować, jest trochę ograniczona, gdyż wciąż popularniejszą opcją jest Express Elixir. Dobrą wiadomością jest to, że jeżeli nasz bank dopuszcza możliwość wykonywania przelewów BlueCash, to mogą one być wysłane do praktycznie wszystkich banków komercyjnych mających swoje placówki w Polsce. Absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania takiego przelewu jest konto odbiorcy znajdujące się w SKOK-u.
Obecnie dostępne są w następujących bankach: Alior, Millenium, Bank Pocztowy, BZWK, Bank Polska Kasa Opieki, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, Euro Bank, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, PKO BP, Raiffeisen, T-Mobile Usługi Bankowe oraz w większości banków spółdzielczych.
Nie we wszystkich tych bankach BlueCash jest dostępne każdego dnia i całą dobę. Zwykle wyklucza się z użycia soboty i niedziele, a często nawet w dniach roboczych można go wykonać w godzinach 6:00-22:00 (rzadziej 17:00). Koszt takiej usługi, niezależnie od banku wynosi 5 złotych dla przelewów nieprzekraczających 20 tysięcy złotych.
Czy w przypadku pożyczek online można dokonywać przelewów weryfikacyjnych z wykorzystaniem BlueCash? Na ogół nie jest to zabronione, choć część firm zastrzega sobie, że takie przelewy nie będą akceptowane. Najlepiej jest więc taką informację potwierdzić wcześniej na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Ekspresowe przelewy w firmach pożyczkowych

Firmy pożyczkowe często decydują się na skorzystanie z przelewu Blue Media w celu wysłania pieniędzy do pożyczkobiorcy. Można mieć wtedy pewność, że pieniądze z pożyczki naprawdę otrzyma się w reklamowe 15 minut. Co ważne, często istnieje możliwość skorzystania z zewnętrznej usługi Blue Media do wykonania przelewu weryfikacyjnego, co w założeniu ma być alternatywą dla szybkiej weryfikacji poprzez aplikacje takie jak Instantor czy KontoConnect. Czasami klienci mogą mieć opory przed tym, by w zewnętrznej aplikacji wpisać login i hasło do swojego konta bankowego, ale nie chcą tracić na szybkości. Blue Media będzie więc stanowić pogodzenie obu tych sprzeczności. Zdarza się, że za pomocą tego systemu można również pożyczkę spłacić, korzystając z opcji dostępnej w panelu klienta w serwisie internetowym firmy pożyczkowej. Skorzystać na tym mogą pożyczkobiorcy zapominalscy, którzy o terminie zapłaty przypomnieli sobie w ostatniej chwili. Ekspresowa wysyłka pieniędzy sprawi, że nie będą musieli martwić się o ewentualne, zbyt późne zaksięgowanie spłaty pożyczki.
Obecnie z Blue Media korzystają firmy: Ekassa, TakTo Finanse, Miloan oraz SuperGrosz.

Firmy pożyczkowe obchodzą sesje rozliczeniowe

Instytucje pożyczkowe dobrze wiedzą o tym, że ich klientom zależy na tym, by pieniądze otrzymać jak najszybciej. Nie chcąc uzależniać swoich usług od dostępności przelewów ekspresowych, w zamian posiadają wiele kont bankowych w największych polskich bankach. Wśród takich firm można wymienić: ExtraPortfel, Wonga, Filarum, czy LendOn. W takim wypadku zarówno przelew weryfikacyjny, jak i wypłata pożyczki dokonywana jest za pomocą tego samego banku. Jest to więc traktowane jako przelew wewnętrzny, a jego zaksięgowanie dokonywane jest natychmiastowo.