Pożyczki z kurierem. Jak wygląda procedura pożyczkowa?

Szybkie pożyczki gotówkowe to często ratunek finansowy. Z badań TNS Kantar wynika, że pozabankowe pożyczki online cieszą się zaufaniem aż 17% społeczeństwa. To wynik doprawdy imponujący, jeśli przełożyć to na konkretną liczbę mieszkańców Polski – to prawie 6,5 miliona osób. Ma to również wpływ na to, że firmy pożyczkowe coraz częściej podążają w różnych kierunkach, by zaspokoić potrzeby jak największej liczy ludzi. Jednym z takich kierunków są pożyczki z kurierem.

Jak podpisujemy umowy w pożyczkach online?

Pożyczkobiorcy korzystający z chwilówek lub internetowych pożyczek ratalnych przyzwyczaili się do tego, że cała procedura pożyczkowa, w tym także podpisanie umowy odbywa się całkowicie zdalnie, przez Internet. Można więc myśleć, że taka umowa nie wymaga podpisu. W rzeczywistości często odbywa się to jednak inaczej – klient fizycznie nie podpisuje umowy, ale robi to za niego pełnomocnik. Ustanowienie pełnomocnictwa odbywa się zwykle już na etapie składania wniosku pożyczkowego. Wnioskodawca zobowiązany jest zaznaczyć zgodę na jego reprezentację przy podpisaniu umowy. Nie powinno to budzić obaw – taka zgoda jest jednorazowa i dotyczy wyłącznie podpisania konkretnej umowy, nie jakiejkolwiek innej. Można jednak zrozumieć, że dla niektórych osób może to być co najmniej niekomfortowe i wolą złożyć na dokumencie własny podpis. Mogą tak zrobić w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich występuje w sytuacji, w której klient samodzielnie podpisuje umowę i odsyła gotowy dokument do firmy pożyczkowej. Drugim sposobem jest skorzystanie z opcji dostarczenia umowy przez kuriera, oferowaną m.in. przez firmę Aasa.

Pożyczki z kurierem krok po kroku

Czy procedura pożyczki z kurierem różni się od tej, która obowiązuje w przypadku „zwykłych” pożyczek online? Nie, przynajmniej na początkowym etapie. W obu przypadkach punktem początkowym jest strona internetowa pożyczkodawcy, na której można w dwóch prostych ruchach ustawić pożądaną kwotę pożyczki i okres spłaty, a następnie w standardowy sposób wypełnić wniosek pożyczkowy. W tym momencie procedura pożyczkowa zaczyna iść innym torem. Wnioskodawca nie jest zobligowany wykonywać przelewu weryfikacyjnego lub korzystać z jakiejkolwiek innej formy. Nie musi także zatwierdzać umowy pożyczkowej. Pozostaje mu jedynie czekać na decyzję pożyczkową, a następnie na kuriera.

Umowa pożyczkowa zostanie wysłana przez kuriera firmy współpracującej z instytucją udzielającą pożyczki. Tryb jego pracy zależy głównie od tego, w jaki sposób działa konkretna firma kurierska, ale w większości przypadków powinien on odpowiednio wcześniej powiadomić o swoim przyjeździe telefonicznie, mailowo lub za pomocą SMS. Umowę podpisuje się w jego obecności, po wcześniejszym sprawdzeniu dowodu osobistego i potwierdzeniu tożsamości. Najczęściej też wręcza czek GIRO do zrealizowania na poczcie (w jaki sposób funkcjonuje ten czek, można przeczytać w artykule „Czek GIRO – alternatywny sposób wypłaty pożyczki”).

Trudno wymagać od kuriera, że będzie oczekiwał na to, by klient przeczytał całą umowę pożyczkową „od deski do deski” – zajmuje to zbyt dużo czasu. Niemniej jednak, pożyczkobiorca może zapoznać się z jej treścią jeszcze przed jej podpisaniem, gdyż firma pożyczkowa zawsze dostarcza elektroniczną kopię umowy tuż po zatwierdzeniu przyznania pożyczki. Warto jednak zapoznać się z treścią umowy jeszcze raz i sprawdzić, czy obie kopie są identyczne.

Tradycyjna umowa a prawa pożyczkobiorcy

Sposób podpisania umowy nie wpływa w żaden sposób na prawa i obowiązki obu stron – pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Ten ostatni zachowuje przede wszystkim bezwzględne prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od momentu jej podpisania. Nie musi przy tym podawać żadnych powodów swojej decyzji, a firma pożyczkowa musi pożyczkobiorcy ten zwrot uniemożliwić i wyznaczyć termin zwrotu pieniędzy, zazwyczaj nie mniejszy niż 30 dni. Pożyczkobiorca musi w tym okresie oddać całą kwotę pożyczki, bez względu na to, czy była to chwilówka, czy pożyczka ratalna. W ten sam sposób zachowane jest także prawo do wcześniejszej spłaty, czy prawo do reklamacji. Są to prawa niezbywalne, zapewniane przez ustawę o kredycie konsumenckim i każdy pożyczkodawca musi ich przestrzegać.