Pożyczka dla firm – czy łatwo ją uzyskać?

Bardzo często szczególnie nowo powstałe firmy mają problem z uzyskaniem pożyczki na swoją działalność. Zresztą tak na prawdę nie dotyczy to tylko nowych firm, bardzo często firmy z długim stażem na rynku nie mogą uzyskać pożyczki w banku ponieważ spotykają się z odmowami z różnych powodów. Czy firma która otrzymała odmowę w banku ma szanse na pożyczkę w instytucji pozabankowej i na jakich zasadach?

Co jest najczęstszą przyczyną udzielenia pożyczki w banku dla firm?, z reguły to samo co w przypadku osób fizycznych, a więc negatywne wpisy w bazach Biura Informacji Kredytowej. Czasem jest też to na przykład brak zdolności kredytowej, jednak pierwszy powód przeważa w odmowach. Czy zatem osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, posiadająca negatywne wpisy w BIK ma jakiekolwiek szanse na otrzymanie pożyczki na rozwój swojej działalności gospodarczej?

Tak, ponieważ powstało wiele firm pozabankowych które udzielają pożyczek, a nawet specjalizują się w kredytowaniu właśnie firm, jednocześnie nie sprawdzając baz BIK. Trzeba dodać w tym miejscu że rzadko który pożyczkodawca pozabankowy sprawdza bazy BIK, ale inne bazy już często tak, aczkolwiek są na Polskim rynku finansowym pożyczkodawcy którzy pomimo tego że nie są bankiem sprawdzają bazę BIK.

Na jaką pożyczkę można liczyć w takich firmach i jakie trzeba spełnić warunki?, w wielu przypadkach nie są to zbyt wygórowane wymagania, można otrzymać nawet 100 000 złotych, a jest to już dość spora kwota. Oczywiście firma musi już istnieć na rynku jakiś czas, nikt nie udzieli takiej pożyczki dla firmy która dopiero powstała. Drugim warunkiem jest to że firma musi udokumentować chociażby fakt iż posiada jakieś obroty (niekoniecznie dochód, co najmniej obroty), z reguły przy takich pożyczkach nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia.

Na pewno wiele osób zada pytanie, a co jeśli firma posiada zadłużenia w ZUS lub US, albo co gorsza w obu tych instytucjach na raz co wbrew pozorom zdarza się wcale nierzadko? Zadłużenia w rozliczeniach z urzędem skarbowym lub zakładem ubezpieczeń społecznych wcale nie przekreślają szans na otrzymanie pożyczki. Wielu pożyczkodawców oferuje spłatę zadłużenia w w/w instytucjach właśnie z uzyskanej pożyczki. Minusem w takiej sytuacji jest to że firma otrzyma pożyczkę pomniejszoną o kwotę zadłużeń w US lub ZUS, ale odsetki przecież będzie płacić od całej kwoty. Jednak posiada to też zaletę, firma po prostu spłaci swoje zobowiązania z tytułu podatków lub ubezpieczeń społecznych, otrzymując dodatkową kwotę na swój rozwój.

Jak widać nawet firma z zadłużeniami ma także szanse na otrzymanie pożyczki. Pamiętajmy jednak że każdy pożyczkodawca ma swoją politykę kredytową i tak na prawdę za każdym razem jest podejmowana indywidualnie decyzja czy udzielić pożyczki czy też odmówić. Więc tak na prawdę nie da się określić czy firma A otrzyma dofinansowanie, a firma B odmowę pomimo tego że ich sytuacja będzie podobna. Jedynym sposobem aby dowiedzieć się czy otrzymamy pożyczkę jest po prostu wnioskowanie o nią.