Różne marki pożyczkowe, ten sam pożyczkodawca?

Mnogość marek pożyczkowych może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli przyjdzie do wyboru tej jednej konkretnej. Sprawę bardzo sprawnie może załatwić porównywarka pożyczkowa, która doskonale porówna dostępność kwot, okresów spłaty i, przede wszystkim, kosztów pożyczki. Uwzględni również te darmowe i jeśli danemu pożyczkobiorcy zależy na tym, by kilkukrotnie skorzystać z chwilówek bez kosztów, powinien on mieć na względzie jeszcze jedną kwestię – czyli to, kto jest rzeczywistym pożyczkodawcą. Standardem jest bowiem to, że jedna firma pożyczkowa posiada wiele marek, z czego często pożyczkobiorcy nie zdają sobie sprawy.

Jedna marka pożyczkowa nie wystarczy?

Powodem, dla którego jedna firma pożyczkowa decyduje się na uruchomienie wielu marek, jest zwykle chęć urozmaicenia oferty, bez niepotrzebnego komplikowania warunków pożyczkowych w ramach jednej marki. Pożyczki online muszą być szybkie, proste i przejrzyste, tak aby każdy pożyczkobiorca, nawet zupełny laik, poradził sobie z samodzielnym zaciągnięciem pożyczki przez Internet. Klienci cenią sobie proste warunki i jeśli znajdą ofertę, która wymaga przekopania wielu stron internetowych i dokumentów, zrezygnują i poszukają innej pożyczki.

Drugą kwestią, prawdopodobnie jeszcze ważniejszą, jest zdobycie jak najlepszej pozycji na rynku i jak największej liczby klientów. Liczba marek, na pierwszy rzut oka niepowiązanych ze sobą, ułatwi dotarcie do bardzo różnych grup pożyczkodawców, którzy mogą mieć różne potrzeby i różną sytuację finansową. W ten sposób jedna firma pożyczkowa może dotrzeć do bardzo dużej liczby osób i jest szansa, że z ich oferty skorzysta ktoś, kto wcześniej ominąłby ich szerokim łukiem.

Jacy są więc najbardziej liczący się gracze na rynku i z jakich marek można w ich przypadku skorzystać?

Grupa Ferratum

Ferrarum Bank najczęściej pojawia się w rankingach lub innych zestawieniach pod swoją właściwą nazwą, jednak posiada więcej marek, których nazwy nawet nie kojarzą się z rzeczywistym pożyczkodawcą. Przyjrzyjmy się ich ofertom:

Aventus Group

Marka Aventus Group jest jednym z liderów branży pożyczkowej i posiada kilka cieszących się sporą popularnością marek. Są to:

4Finance

Grupa 4Finance powstała w 2008 roku na Łotwie, a w Polsce swoją działalność rozpoczęła w 2012 roku. Obecnie jest właścicielem jednych z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce marek:

Creamfinance

Creamfinance należy do międzynarodowej grup finansowej, której głównym polem działalności jest właśnie świadczenie usług finansowych. W Polsce działa pod następującymi markami:

Jakie to ma znaczenie dla pożyczkobiorcy?

Wydawać by się mogło, że żadne. Jednak ucierpią na tym przede wszystkim dwie grupy pożyczkobiorców. Pierwsza z nich składa się z osób, które nie chcą za pożyczki płacić i bardzo chętnie korzystają z darmowych chwilówek dla nowych klientów. Druga grupa to osoby, które (często niesłusznie) zaciągają wiele różnych zobowiązań finansowych w momencie, w którym nie spłacili jeszcze poprzedniego.

Promocja dotycząca bezpłatnej chwilówki dla nowych klientów wbrew pozorom nie obowiązuje w obrębie jednej marki, a w obrębie jednej firmy. W praktyce oznacza to, że skorzystawszy z darmowej pożyczki pod szyldem jednej marki, nie ma się prawa skorzystać z drugiej w innej marce należącej do tego samego pożyczkodawcy. Obrazowy przykład: jeśli wykorzystaliśmy już darmową pożyczkę w Ekspres Kasa, nie liczmy na to w przypadku KasaTAK. Co więcej, posiadając aktywną pożyczkę w pierwszej marce, nie można zaciągnąć kolejnej ani w KasaTAK, ani w Ofin, ani w Ferratum Bank.

Dobrze to wiedzieć, jeżeli należy się do jednej z tych dwóch grup pożyczkobiorców. Uniknie się wtedy niepotrzebnego składania wniosków i rozczarowania, kiedy spotka się z negatywną decyzją.

Zobacz także

> Firmy pożyczkowe – którą wybrać?
> Jak wybrać pożyczkę
> Pożyczki dla osób bez dochodu
> Pożyczki dla osób zadłużonych
> Porady naszych ekspertów
> Forum – pytania i porady użytkowników