Filarum

Dokładna nazwa firmy: Rapid Finance Polska Sp. z o.o.
Siedziba firmy: ul. Postępu 18A, Warszawa
info@filarum.pl
Strona WWW: www.filarum.pl
Telefon kontaktowy: 222 66 80 80
Godziny pracy: Pn. - Nd. 08:00 - 22:00
NIP: 525-254-26-60
REGON: 146381003
KRS: 0000439376

Właścicielem marki Filarum, tak samo jak marki SohoCredit, jest duża, międzynarodowa firma Rapid Finance. Po latach działalności międzynarodowej, Rapid Finance w 2013 roku wprowadziło Filarum na rynek polski, gdzie zdobył zaufanie klientów wyrażone w dwukrotnie przyznanej mu nagrodzie Laur Klienta. Cechą charakterystyczną Filarum, a także ówczesną nowością wśród niegdysiejszych firm pożyczkowych, była szeroko zakrojona kampania reklamowa z wykorzystaniem największych kanałów medialnych.

PODSTAWOWE INFORMACJE O POŻYCZCE

Typ pożyczki: Chwilówka

Maksymalna kwota pożyczki: 1000 złotych przy pierwszej pożyczce za darmo, 2000 złotych przy drugiej pożyczce, 2500 złotych przy trzeciej, 3000 złotych za czwartym razem, 3500 złotych za piątym i 4000 złotych za każdym kolejnym. We wszystkich wypadkach okres spłaty wynosi od 1 do 30 dni.

Rejestry sprawdzane przez Filarum: Biura Informacji Kredytowej

Potrzebne dokumenty: Ważny dowód osobisty wydany przez polskie władze.

Zabezpieczenie: Filarum nie wymaga żadnych dodatkowych gwarancji.

Przedłużenie okresu spłaty: Nie.

Odstąpienie od umowy: Tak, w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

Przelew weryfikacyjny: Tak.

KTO MOŻE WZIĄĆ POŻYCZKĘ W FILARUM?

W Filarum pożyczkę może wziąć osoba, która ukończyła 20 lat, ale ma nie więcej niż 76. Potencjalny pożyczkobiorca nie może mieć przy tym ograniczonej zdolności do czynności prawnych (czyli m.in. do zawierania umów), musi mieć polskie obywatelstwo i być zameldowanym na terenie kraju. Dodatkowo, podstawowe założenie jest takie, iż pożyczka udzielana jest konsumentom, więc klient nie może uzyskać pożyczki na firmę czy działalność gospodarczą.

Filarum przykłada dużą wagę do zdolności klienta do spłaty zaciągniętej pożyczki (musi on mieć stałe dochody), a także go jego wiarygodności kredytowej. Klienci figurujący w rejestrach Biur Informacji Kredytowej prawdopodobnie nie otrzymają pożyczki. Pożyczki nie będą udzielane także klientom, którzy jeszcze nie spłacili poprzedniej pożyczki w Filarum – można ją zaciągnąć dopiero po spłaceniu poprzedniej.

Poza tym klient musi jeszcze dokonać całego procesu pożyczkowego przez Internet. Do tego będą potrzebne: aktywny numer telefonu komórkowego, adres e-mail, konto bankowe i założony profil klienta na filarum.pl

POŻYCZKA W FILARUM KROK PO KROKU

1. Ustalenie kwoty pożyczki. Na głównej stronie filarum.pl, klient może ustawić pożądaną kwotę pożyczki i termin spłaty na kalkulatorze pożyczkowym. Kalkulator pokaże maksymalnie dostępną kwotę dla konkretnej pożyczki, jak też koszty jej udzielenia oraz ostateczną datę spłaty.

2. Rejestracja i wniosek. Ten krok dotyczy tylko nowych klientów. Muszą oni założyć profil w filarum.pl, aby możliwe było złożenie wniosku. Dla ułatwienia, rejestracja połączona jest z wnioskiem, który będzie wymagał wpisania danych takich jak: imię, nazwisko, dane adresowe, numery PESEL i dowodu osobistego oraz informacje o uzyskiwanych dochodach.

3. Weryfikacja danych bankowych i tożsamości klienta. Klient potwierdza swoje dane bankowe przelewając 1 grosz na rachunek wskazany przez Filarum. Nie ma niestety możliwości, by skorzystać z szybkiej aplikacji, takiej jak Instantor czy Kontomatik. Nie będą również akceptowane przelewy z rachunków SKOK lub dokonywane przez systemy ekspresowych płatności (np. Blue Media).

4. Decyzja. Filarum deklaruje, że decyzje podejmowane są w ciągu piętnastu minut w tym samym dniu lub dnia kolejnego w godzinach porannych, jeżeli wniosek złożony był w nocy lub podczas dnia świątecznego. Niezależnie od tego, czy Filarum wyda negatywną czy pozytywną decyzję, Filarum niezwłocznie poinformuje o tym klienta poprzez SMS lub e-mail.

5. Wypłata pieniędzy. Pieniądze wypłacane są tuż po wydaniu decyzji o przyznaniu pożyczki. To, w jakim czasie dotrą na konto klienta zależy jednak od tego w jakim banku posiada swój rachunek i w jakich godzinach są tam przeprowadzanej sesje bankowe. Jeśli ma on konto w takim samym banku, co Filarum (PKO BP, Alior, Pekao SA, BZ WBK, mBank, Millenium) przelew powinien dotrzeć nie później niż w ciągu kilku minut. Jeśli zaś konto znajduje się w innym banku – będzie to najprawdopodobniej następny dzień roboczy.

6. Kolejna pożyczka. Wystarczy zalogować się na swój profil na filarum.pl i użyć opcję „złóż wniosek” lub skorzystać z pomocy infolinii pod numerem 222 66 80 80.

KOSZTY POŻYCZKI W FILARUM

Filarum, jak wiadomo, oferuje bezpłatną pożyczkę w wysokości 1000 złotych dla nowych klientów – ta pożyczka rzeczywiście nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Każda kolejna pożyczka jest już obłożona oprocentowaniem stałym (10% w skali roku, odsetki nie wyniosą więcej niż 32,88 złotych przy maksymalnych założeniach) oraz prowizją za udzielenie pożyczki, która nie powinna przekroczyć 1033,12 złotych. Oczywiście, im mniejsza kwota i krótszy okres spłaty, tym prowizja będzie mniejsza.

Dla przykładu, klient wziąwszy pożyczkę w wysokości 2000 złotych na okres spłaty 30 dni, będzie musiał dodatkowo zapłacić 562,16 złotych. Ten sam klient, pożyczając 4000 złotych z tym samym okresem spłaty, odda już 1066 złotych więcej niż pożyczył.

SPŁATA POŻYCZKI

Spłaty pożyczki należy dokonać na numer konta wskazany przez Filarum. Jako, że ta firma posiada kilka rachunków bankowych w różnych bankach, należy wybrać numer konta w banku, w który samemu posiada się konto. Oczywiście, klient zawsze może skorzystać z możliwości wcześniejszej spłaty i domagać się zwrotu części prowizji za niewykorzystany okres kredytowania.

Niestety, Filarum nie przewiduje przedłużenia okresu spłaty i każde spóźnienie się ze zwłoką będzie karane odsetkami w wysokości 14% kwoty bazowej w skali roku. Zalegającemu ze spłatą klientowi, Filarum będzie wysyłać powiadomienia listowe, mailowe bądź telefoniczne. W przypadku braku reakcji ze strony klienta, Filarum może (i zazwyczaj tak robi) oddać dług firmie windykacyjnej lub też skierować sprawę do sądu i w konsekwencji, postępowania komorniczego.

Filarum zgłasza notorycznych dłużników do rejestrów BIK i BIG, co będzie powodowało problemu w uzyskaniu kolejnej pożyczki, nie tylko w Filarum, ale też w innych firmach pożyczkowych.