Co powinna zawierać strona internetowa firmy pożyczkowej

Mówi się, że „jak cię widzą, tak cię piszą”, a w dzisiejszych czasach nie ma lepszej wizytówki biznesowej niż strona internetowa firmy. Jak można się spodziewać, dotyczy to również każdej szanującej się firmy udzielającej pozabankowych chwilówek lub pożyczek ratalnych. Znaczenie strony internetowej przybiera na wadze tym bardziej, że dotyczy ona bezpieczeństwa finansowego ludzi z nich korzystających – zawsze jeśli chodzi o kwestie pieniężne, istnieje ryzyko oszustw, wyłudzeń i praktyk nieetycznych, niezgodnych z dobrymi praktykami biznesowymi. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda strona internetowa firmy – jej wygląd może sporo powiedzieć o tym, jak przebiega zaciągnięcie pożyczki w danej instytucji.

Kalkulator pożyczkowy – najlepszy reprezentant pożyczki

Do tego narzędzia przyzwyczaili się już wszyscy ci, którzy z pożyczek korzystają regularnie i ci, którzy nad zaciągnięciem pożyczki dopiero się zastanawiają i w tym celu przeglądają portale branżowe. Na bardzo podobnej zasadzie działa także porównywarka pożyczkowa, z których gros osób bardzo chętnie korzysta.

Dlaczego taki prosty i intuicyjny kalkulator jest taki ważny? Z punktu widzenia pożyczkobiorcy, jest to niejako większość wiedzy pożyczkowej w pigułce. Narzędzie to pokazuje bowiem całkowite koszty pożyczki, wysokość prowizji i odsetek oraz RRSO (jest to wymóg prawny). Jeśli kalkulator pożyczkowy się nie pojawi, można domyślać się, że firma pragnie zataić koszty pożyczki lub są one niebotycznie wysokie  – takie, na które nie zdecydowałby się żaden klient, a do tego niezgodne z ustawą antylichwiarską. Nie jest to oczywiście regułą, ale może wzbudzać podejrzenia. W takiej sytuacji potencjalny pożyczkobiorca byłby skazany na przeszukiwanie regulaminów oraz tabeli opłat i prowizji.

Dokumenty i regulaminy – podstawa każdej pożyczki

Wielokrotnie upomina się klientów firm pożyczkowych, by czytali umowy pożyczkowe i jeszcze przed jej podpisaniem posiedli wiedzę, co taka umowa powinna zawierać. Warto jednak zapoznać się z wzorem umowy jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretną firmę i wysłaniem wniosku. Już wtedy można sprawdzić, jak wygląda procedura odstąpienia od umowy pożyczki, wcześniejsza spłata lub to, czy dopuszczalne jest skorzystanie z refinansowania. Poza wzorem umowy powinien pojawić się także regulamin użytkowania serwisu internetowego, tabela opłat i prowizji zawierająca koszty maksymalne, jak również jednolity, europejski formularz informacyjny.

Opis zaciągnięcia pożyczki

Nie jest to konieczność, gdyż procedura zaciągnięcia pożyczki online jest w większej mierze zunifikowana i w większości firm wygląda bardzo podobnie. Dla komfortu klientów wprowadza się jednak taki opis w postaci wskazówek tekstowych lub prostej infografiki. Brak tego elementu nie  zaprzecza uczciwości firmy, ale jego istnienie jest oznaką, że dba ona o przejrzystość zasad i w możliwie najwyższym stopniu ułatwia wzięcie pożyczki osobom, które czynią to po raz pierwszy. W parze z tym elementem najczęściej idzie również spis ogólnych i szczegółowych pytań wraz z odpowiedziami na nie, tak aby klient firmy nie musiał poszukiwać informacji na własną rękę, a zasięgnąć ich u pewnego źródła.

Dane firmowe

Chwilówki najczęściej dostępne są wyłącznie internetowo, a więc próżno szukać adresów stacjonarnych oddziałów firmy. Nie zwalnia to jednak z obowiązku podania przez firmę adresu swojej siedziby, a jeśli to firma międzynarodowa – również oddziału w Polsce. Ponadto, klienta powinny zainteresować także dane spółki (taka jest wymagana forma prawna firm pożyczkowych), takie jak: NIP, REGON i KRS. Oczywiście, kwestią podstawową jest również to, czy instytucja pożyczkowa podaje dane kontaktowe i niekoniecznie powinien wystarczyć do tego czat z konsultantem.

Znak kłódki – dobra firma pożyczkowa dba o Twoje bezpieczeństwo

Symbol kłódki pojawiający się w prawym rogu paska adresu przeglądarki internetowej jest graficznym przedstawieniem tego, że połączenie z taką stroną internetową jest szyfrowane, a przez to bezpieczne. Certyfikat bezpieczeństwa SSL może być w niektórych przeglądarkach oznaczony także jako kolorowe wypełnienie paska adresowego. Zależy to od budowy samej przeglądarki, nie zaś rodzaju szyfrowania – obie reprezentacje graficzne są równoważne znaczeniowo i tak samo zapobiegają wyciekowi danych i dostania się ich w niepowołane ręce.

Certyfikaty – znak jakości firmy

Nie jest to rzecz jasna element podstawowy i niezbędny, ale naturalnie dodaje on wartości firmie pożyczkowej, która może pochwalić się certyfikatami lub przynależnością do zrzeszeń, stowarzyszeń i związków finansowych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy informacja o tym w ogóle na stronie internetowej się pojawia, ale również na to – jakie to certyfikaty i przez kogo są wydawane. Obowiązkiem wiarygodnej i uczciwej firmy jest przynależność do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, który propaguje pożyczanie nie tylko rzetelne, ale również odpowiedzialne i niedziałające na szkodę klienta.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przedstawione informacje są oczywiście ważne i warto je wpisać do swojego kanonu bezpieczeństwa. Jakkolwiek, przed zaciągnięciem pożyczki warto skorzystać z doświadczenia innych –  zarówno tych, którzy profesjonalnie zajmują się branżą pożyczkową, jak i zwykłych ludzi, którzy mają już doświadczenie w tej materii. Firma, która regularnie pojawia się w rankingach pożyczkowych i zbiera dobre recenzje na różnych stronach branżowych, z największą dozą prawdopodobieństwa jest instytucją zaufaną i sprawdzoną. Od tego warto zacząć.

Zobacz także

> Firmy pożyczkowe – którą wybrać?
> Jak wybrać pożyczkę
> Pożyczki dla osób bez dochodu
> Pożyczki dla osób zadłużonych
> Porady naszych ekspertów
> Forum – pytania i porady użytkowników