Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze na koncie?

Bardzo często z jakichś powodów komornik zajmuje nasze konto bankowe w celu egzekucji wierzytelności. Często osoba której konto zostało zablokowane pozostaje w jednej chwili bez środków do życia, powstaje więc pytanie czy rzeczywiście komornik może zająć wszystkie nasze pieniądze które posiadamy na rachunku rozliczeniowym w banku ?Oczywiście dla komornika najłatwiejszym sposobem na odzyskanie wierzytelności jest sprawdzenie w jakim banku wierzyciel posiada rachunki, w obecnych czasach jest to bardzo proste ponieważ komornicy korzystają ze specjalnego systemu który to umożliwia. Tak więc sprawdzenie zajmuje parę minut. Następnie komornik wysyła do banku zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku danego klienta, oznacza to że samo konto nie jest blokowane, a środki które mają zaspokoić wierzytelność. W chwili blokady konta nie możemy podjąć gotówki z bankomatu, czy też zapłacić kartą bankomatową za zakupy.

Niewiele jednak osób wie o tym że jeden z przepisów prawa bankowego wskazuje kwotę wolną od zajęcia, i stanowi, że są to środki pieniężne do wysokości trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obecnie ta kwota wynosi ok. 11 469,96 zł. Oznacza to że pomimo zajęcia komorniczego możemy swobodnie do tej wysokości dysponować naszymi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym. Aby to zrobić wystarczy zazwyczaj udać się do naszego banku i podpisać oświadczenie że jeszcze nie wykorzystaliśmy kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym, bank nam musi wypłacić pieniądze do tej kwoty.

Jak więc widać komornik nie może zająć nam wszystkich pieniędzy które znajdują się na rachunku, należy tylko pamiętać że nie wypłacimy ich za pomocą np. karty bankomatowej, musimy w tym celu udać się osobiście do banku.